Zamansız Tasarım: Patek Philippe Nautilus

Patek Philippe Nautilus, rekabetten güç alan yaratıcılığın ürünü.

1972’de satışa sunulan Audemars Piguet Royal Oak’ın gördüğü ilgi, Patek Philippe’deki yenilik arayışlarını kamçıladı. Hedef, dört kelimenin içini dolduran bir model tasarlamaktı: Çelik, lüks, geleneksel ve yepyeni… Sonuç ikonik bir tasarım oldu.

Nautilus’un başarısında, markanın yeni nesil yöneticileri önemli rol oynamıştı. Saat tasarlanırken, 120 metreye kadar suya dayanıklı modelin adını koymak için de ağır mesai yapılmış ve aranan şey bir Jules Verne romanından çıkmıştı. Kaptan Nemo’nun denizaltısı Nautilus…

Patek Philippe Nautilus’un doğum tarihi 1976. Efsanevi model, bugün bir klasik olarak görülüyor. Ama belki 41 yıl önce de öyleydi, Nautilus doğarken klasikti.

Benzer Yazılar

Timeless Design: Patek Philippe Nautilus

Patek Philippe Nautilus is a product that gets strength through competition.

The interest on Audemars Piguet Royal Oak in 1972 triggered Patek Philippe’s desire of creating something new. The target was to create a model that would be around four concepts: Steel, luxury, traditional and brand new… The result was iconic.

In Nautilus’ success, brand’s new generation executives played a significant role. While the watch was designed, the people have worked overtime to name the model which was waterproof, and its name came from a Jules Verne novel. Captain Nemo’s submarine Nautilus…

Patek Philippe Nautilus was founded in 1976. The legendary model is perceived as a classic today. However perhaps 41 years ago, it was seen as such; Nautilus was a classic when it was born.

Related Posts