Yaz Sıcağında Kayak tatili

Hinterux, Austria
Stubai, France
Cervinia, Italy

Kış bitti, ilkbahar geldi. Çoğunluk, deniz, kum ve güneş tatillerinin planlarını yapıyor.Bu yazı, azınlıkta kalanlar için:

Kışın kayak tatili yapmaya fırsat bulamayanlar ya da karlar üzerinde kayma tutkusunu tüm yıla yaymak isteyenler… İşte Avrupa’nın küçük buzulları, yani ilkbahar ve yaz aylarında kapanmayan kayak merkezleri…

Avusturya’daki Hintertux buzulu, yaz aylarında Avrupa’nın en popüler kayak merkezlerinden birine dönüşüyor. Temmuz ayında bile, 2500 metre irtifada kaymak mümkün. Üstelik Innsbruck kentindeki havaalanından ulaşım çok kolay.

Stubai buzulu ise Innsbruck’a daha da yakın. Ancak kayak sezonu genellikle Temmuz ayının ortalarına doğru kapanıyor. Eylül başındaki açılışa kadar…

Fransa’nın Tignes bölgesindeki kayak tesisleri, olağandışı iklim koşulları devreye girmezse, yaz ayları boyunca açık kalıyor. Kayak merkezine, lokantaları ve butikleriyle ünlü Val Claret köyünden yedi dakikalık finiküler yolculuğuyla ulaşılıyor.

Les Deux Alpes, Fransız Alpleri’nde kayak yapmaya uygun buzulların en büyüğü. Sezonun hiç kapanmadığı kayak merkezi, Grenobles kentindeki havaalanına 70 kilometre mesafede.

Haziran-Ağustos döneminde İtalya’nın birçok bölgesi sıcaktan kavrulur ve plajlar dolup taşarken, Tonale Geçidi yakınlarındaki Presena’nın kayak pisti de hiç boş kalmıyor. Presena, Milano yakınlarındaki Bergamo Havaalanı’na 130 kilometre mesafede.

Cervinia da İtalya’nın yaz aylarında hareketlenen buzullarından birisi. İtalya sınırları içinde kalan bölümü küçük ama sınırları aşan bir kayak keyfi yapmak mümkün; çünkü Cervinia’daki buzul İsviçre’nin meşhur Zermatt pistine bağlanıyor.

Ve Zermatt… İsviçre’nin yaz mevsimindeki kış sporları cenneti. Yıl boyunca çok geniş bir pist olarak kullanılan buzul, kayak tesisleri kadar manzarasıyla da ünlü. Cenevre havaalanından otomobille birkaç saatte ulaşmak mümkün ama en kolayı, tesislerin yakınına kadar trenle gitmek.

Zermatt, Sweden

Benzer Yazılar