Tatil Önerileri: 5 Farklı Ada Deneyimi

Yaz geliyor, güneşli günler ufukta… Uzayan günlere, bronzlaşan tenlere, uçuş uçuş elbiselere, teknelere, dalga seslerine, günbatımı partilerine geri sayım başladı. Haliyle Whatsapp gruplarında gündemimize tatil planları oturdu bu sıralar.

Mikonos, Yunanistan

Son yılların eskitemediği eğlence adası olarak nam salmış Mikonos’a ya bir kere gitmişizdir ya da bir arkadaşımızdan bu ada ile ilgili maceralarını duymuşuzdur. Akşamüstüne doğru başlayan plaj partileri ile güneşi batırmayı özlemedik mi? Öyleyse, deniz kokusunun birbirinden “hip” restoranlar ve plajlarla birleştiği bu sevimli Yunan adası, bu yaz yine bizi çağırıyor. Beyaz badanalı evlerle dolu, daracık “Mykonos Town” sokaklarında yürürken sosyal medya için fotoğraf çekmemek ne mümkün!

Not: Mikonos’un rüzgarı meşhurdur. Giderken bavula şal alarak tedbiri elden bırakmamak lazım.

Mikonos | Yunanistan
Seyşeller | Afrika

Seyşeller, Afrika

Hint Okyanusu’nun bizim için hazırladığı bir sürpriz adeta Seyşeller… Egzotik ada konseptindeki Maldivler’den sonra gelen en popüler takım ada ülkesi Seyşeller’de, bir yaz tatilinden beklediğiniz her şeyi bulabiliyoruz. Turkuaz rengi berrak denizi, yumuşacık kumlarla kaplı sahilleri, renk tonlarına doyamadığımız günbatımı yetmiyormuş gibi volkanik kaya oluşumları gibi mucizelerle dolu bir yer burası… “Lost” dizisini ve geçtiği adayı hayal edelim. İşte Seyşeller’in en meşhur adası olan Mahe’de dizi setindeymiş gibi hissetmek mümkün. Bu yaz, doğanın bin bir tonuna tanık olup, deniz mahsulüne doyarken, hindistan cevizi tadı da damağımızda kalsın. Haydi Seyşeller’e gidiyoruz!

Not: Seyşeller için en doğru zaman Haziran – Kasım ayları arasıdır.

İbiza, İspanya

İbiza deyince aklımıza parti, gece kulübü, dans gibi sözcüklerin gelmesi tesadüf değil tabii ki. Eğer rota İbiza ise, kahvaltıdan sonra, partilemeye ve yorulmamaya hazır olalım. Güneşi batırırken romantik bir şekilde şarabımızı yudumlayıp turuncudan kırmızıya bir renk paleti izlemek de her zaman bir alternatif. Ama bitmeyen partilerin olduğu bir adadaysak, neden duralım ki? Bu yaz özgürlüğü iliklerimize kadar hissetmek ve sadece eğlenmek mi istiyoruz? Aklımıza gelen ilk kelime yine ne oldu? İbiza!

Not: Yalan yok yorulacağız. Ama günün erken saatlerini plajda uzanarak veya spada masaj alarak geçirmek her zaman iyi hissettirecek.

İbiza | İspanya
Sardinya | İtalya

Sardinya, İtalya

Tam bir Akdenizli, Avrupa’nın ikinci büyük adası Sardinya. Yüzölçümü büyük, ama aksine çok sıcak bir ada burası. Plaj, yeme-içme, alışveriş, lokal hayat, keşif gibi kelimelerin adresi olarak tanımlayabiliriz. Mezeler, deniz mahsulleri, dondurmalar, şaraplarla dolu bir tatil hayal ediyoruz ve Sardinya Adası’na doğru 1 haftalık bir yolculuğa çıkıyoruz. Bir hafta çok uzun görünüyor, değil mi? Ama hiç değil. Çünkü keşfedilecek çok fazla kasaba ve yerleşim yeri var. Dolayısıyla her gün 1-2 saatlik araba yolculukları yaparak uzak yerleri de keşfetmek lazım.

Not: Sardinya Adası çok büyük olduğu için sadece yakın çevreyi gezmek hiç yeterli değil. Araba kiralamak her yeri kolayca keşfedebilmek için en güzel yol.

Maui, Hawaii

Hawaii’nin 8 adası içinde en büyük olan Maui Adası tüm ihtişamıyla bizi bekler. Bu ada bir başka! Bir sahil kasabası hali var. Kilometrelerce uzunluğunda plajlar sarıyor adayı. Öte yandan dağlarına tırmandıkça yağmur ormanları kucak açıyor. Şok edici bir güzellik Maui… Şnorkel turu, geleneksel ziyafet eğlencesi Luau gibi adada farklı aktiviteler deneyimleyebiliyoruz. Yağmur ormanlarının yer aldığı bölgesi Hana’ya giderken yol kenarındaki lokal satıcılardan ev yapımı dondurma, şeker kamışı, ananas, hindistan cevizi gibi atıştımalıklar yüzümüzü güldüren cinsten…

Not: Maui’de her yerden sürpriz şelale çıkabilir. Araba ile bir yere giderken bikini giymeyi unutmamak gerek.

Maui | Hawaii

Benzer Yazılar