Stres İlacı: Spa ve Meditasyon Tatili

Stres, vücuda en çok zarar veren faktörlerden bir tanesidir. İlişkilerdeki sorunlar, uzun çalışma saatleri, yetiştirilmesi gereken projeler, yeterince iyi bir sevgili-eş-anne-baba olamama endişesi gibi nedenler kişide stres reaksiyonlarını besleyebilir.

Vücudumuz ufak dozlarda stresle baş edebilir. Hatta az miktarda stres bize iyi bile gelir (evet, yanlış okumadınız); örneğin daha planlı ve hızlı olmaya yardımcı olur. Ancak fazla olanı bizlere zarar vermeye başlar. Enerji düşüklüğü, baş ağrıları, keyifsizlik, odaklanma sorunları, kas ağrıları stres belirtilerinden yalnızca bazılarıdır… Gündelik hayat koşuşturmasında stres ile baş etmek için pek çok yöntem var elbette. Hem beden, hem de ruh sağlımızı etkileyen bu sinsi ajanı kısa süreliğine bile olsa uzaklara gönderebilmenin en güzel yollarından bir tanesi Spa, Wellness ve Meditasyon tatilleri… Plan yapmanın en az tatile çıkmak kadar iyi geldiğini düşünürsek, aşağıdaki birkaç ufak önerinin kendinizi iyi hissetmenize faydası olacağına inanıyorum.

Klinik Psikolog İpek Gökozan

Como Shambhala Estate, Bali

Bali’deki bu otel, kendini “iyi olma” hali ile tanımlıyor. Bireyin kendine iyi bakmasının bir seçim olduğunu düşünürsek, bu otel yaptığınız seçimi sonuna kadar destekliyor. Kendinizi iyi hissedebilmeniz için her türlü imkanı sunan bu otel; spa, masaj, meditasyon, sağlıklı beslenme, ruhsal dinginlik, hayat koçluğu gibi konularda hizmet veriyor.

Dhara Dhevi, Chıang Mai, Tayland

Derin düşünme” anlamına gelen meditasyon, kişinin iç huzuru ve dinginliği için uygulanan bir nevi zihin kontrol tekniğidir. Zihin ve beden çalışmaları ile kişi kendini rahatlatır ve bedeni dinlendirir. Ayurveda ise, kökeni Hindistan’a dayanan, bilinen en eski iyileşme bilimidir ve kişiye masaj, doğal beslenme ve meditasyon ile iyilik hali sunar. Tayland’daki Dhara Dhevi Resort meditasyon, spa, ve ayurvedayı bir arada bulunduran çok mistik bir yaşam merkezi. Stresli bir hayat yaşayanlar için çok iyi bir kaçış noktası olabilir.

Alaya Hotels & Resorts, Ubud

Gelelim favorime. Bali’deki en iyi tasarıma sahip olan otellerden birisi olarak kabul edilen Alaya Hotels and Resort; muazzam ev sahipliği ve sofistike ortamı ile kendinizi adeta mistik bir masalda gibi hissetmenize yardım ediyor. Otelin içindeki DaLa Spa, Endonezya’nın köklü ritüellerine sadık kalarak unutulmaz bir spa hizmeti sunuyor. DaLa, Sanskritçe’de yaprak anlamına geliyor ve inanışlarına göre yaprak, tabiat ananın sonsuz hayatını temsil ediyor. Yaprak; hem dış hayatı (sığınacak ev) hem de iç hayatı (yenecek yemek) besliyor. DaLa Spa, yenilebilir her şeyin vücuda da uygulanabileceği anlayışından yola çıkarak sadece yerel organik malzemeler kullanıyor.

Shangri-La Bosphorus, İstanbul

Son olarak şahane bir tavsiye de İstanbul’dan gelsin. Beşiktaş’ta konumlanan Shangri-La Bosphorus’un içinde yer alan Chi Spa, geleneksel iyileştirici Asya felsefesi ile ruh ve beden sağlığının dengelenmesine fırsat sunuyor. Benim favorim Chi Dengesi Masajı. Geleneksel Çin kültürüne göre Chi, yaşam enerjisidir ve dönüştürme gücü ile bedeni tazeleyerek kişiye yeniden hayat verir. Eski Çin tıbbında, hastalıkların Chi’nin hareketinin bozulmasının bir sonucu olduğuna inanılır ve tedavisi için şifalı otlar, egzersizler ve masaj teknikleri kullanılırmış. Günümüze uyarlanan versiyonunda parmakla akupunktur etkisi yaratılan bu masaj hem zihne, hem de yorgun bedene çok iyi geliyor.

Benzer Yazılar