Sıcak Havalarda Spor Yapmanızı Kolaylaştıracak 6 İpucu

İster açık havada ister spor salonunda çalışacak olun, yaz günlerinde spor yapmak sadece ilk beş dakikada yorulmaya kadar gidiyor ve zorlayıcı olabiliyor. Kicks@55 Fitness’ın kurucusu Rebecca Gahan’ın Popsugar ekibine verdiği ipuçlarını sizin için derledik

 Spora başlamadan önce ve spor esnasında su için

Egzersizinize başlamadan önce vücudunuzu buna hazır bir hale getirmelisiniz. Böylece egzersiz esnasında tükettiğiniz içecekler sizi daha az yoracaktır. Daha sağlıklı bir süreç için günde 2 – 2.5 litre su tüketmeniz gerektiğini de hatırlatan Gahan; “spor sırasında aralıklı dakikalarla su tükettiğinizde, sporunuz daha verimli bir hale dönüştürecektir” diyor.

Aralıklı egzersizler yapın

Gahan, “antrenmanınızı kısa tutun ve aralıklara bölün. Bu durum sizi motive eder ve molalarınızın süresi de artar” diyor ve ekliyor, “ mesela kendinize sekiz egzersiz seçin. Her egzersizin dört dakikasını tamamlamadığınızda 10 saniyelik bir mola hakkı elde edeceksiniz. Bu mola sırasında, kendinizi fazla yormadığınızdan emin olmalı ve terinizin soğumasını beklememelisiniz. Aradaki denge çok önemli.”

Egzersizinize dışarıda devam edin

“Vücudunuzu sıcağa çıkmadan onu sıcağa alıştıramazsınız. Antrenmanınızı, kendinizi daha dayanıklı bir hale getirmek için hafta bir veya iki kez sıcak bir yerde yapın” diyen Gahan, vücudumuzu bu duruma alıştırmamız gerektiğini yineliyor:“Eğer kendinizi zor koşullara alıştırırsanız, iç veya dış mekan fark etmeden egzersizlerinize çok daha verimli devam edeceğinizi kendiniz de fark edeceksiniz. Haftada en az iki kere açık havada koşularınıza devam edin.”

Bunu bir oyuna dönüştürün

Gahan, açık hava antrenmanlarınızı bir oyuna dönüştürürseniz bu durumu çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz diyor ve bunun için bulunduğunuz yerin haritasına bir bakmanızı öneriyor.  “Şöyle düşünebilirsiniz: ‘Bir dönüm noktasına ne kadar hızlı koşabilirim?’ ya da ‘X konumuna ulaştığımda bir mola verebilirim’ bu tür küçük oyunlar antrenmanınızı çok daha eğlenceli bir hale getirmekle kalmayıp, enerjinizi artırmaya da devam edecektir.”

Yanınızda nemli bir havlu bulundurun

Antrenmanınız sırasında yanınızda nemli bir havlu bulundurmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. “Yaz mevsiminde, özellikle dış mekanda antrenman yaparken, sıcaklar ve tepedeki güneş sizi bunaltabilir ve bu ciddi bir sorun haline dönüşür. Bu durumda en büyük yardımcınız nemli havlular olacaktır. Egzersiziniz esnasında nemli havlunuzu yüz ve boyun bölgenizde tutarsanız oldukça ferahlarsınız” diyor sağlık antrenörleri.

H2O önemli

Suyun ne kadar önemli olduğunu zaten belirtmiştik ama bu sıcaklarda egzersiziniz için size biraz daha güç gerekiyorsa bunu size H2O sağlayacaktır. “Terlerken tükettiğimiz suları atarız ve performansımız için önemli olan elektrolitleri kaybederiz! Bu da oldukça enerji kaybetmeye başlamanız demektir” diyerek ekliyor İdealFit’tin baş eğitmeni Lindsey Mathews.

“Antrenmanınız sırasında elektrolitle güçlendirilmiş veya BCAA ile desteklenmiş bir içecek tüketmeniz  size yardımcı olacaktır. Her ikisi de toz halinde satılır ancak Powerade ve Gatorade de içlerinde elektrolitler içerir… Dilerseniz bu tür enerji içeceklerini de tercih edebilirsiniz. Fakat bana sorarsanız ben düşük şekerli toz elektrolit içecekleri tavsiye ediyorum çünkü bu sayede düşük kalorili bir enerji elde etmiş olursunuz.”

Benzer Yazılar