Sanat Şehrinde tatil: Carmel

Fotoğraf: pinterest.com

Her köşede sanat, bol eğlence, butik alışveriş, deniz, kum, güneş… Bir Amerika seyahatinde vaktiniz kısıtlı, beklentiniz çoksa küçük bir California şehri hepsini birlikte sunuyor: Carmel…

Jack London’ın Ay Vadisi romanında anlattığı, Clint Eastwood’un iki yıl boyunca belediye başkanlığını yaptığı… Sinclair Lewis, Mary Austin, Anne Bremer gibi sanatçıların ömürlerini geçirdiği… 20. yüzyılın başından bugüne birçok sanatçı topuluğunun mekan olarak seçtiği Carmel’de onlarca sanat galerisi var. Yıl boyunca tiyatro ve dans gösterileri, konserler düzenleniyor. Yani bu küçük şehir, 365 gün boyunca sanatsever ziyaretçilere çok şey vaat ediyor. Ama yıllık geleneksel festivalin düzenlendiği üç gün, her şey bambaşka oluyor. Bütün şehir bir açık hava galerisine ve açık hava atölyesine dönüşüyor; canlı müzik ve dans gösterileri hiç durmuyor.

Niyetlenip de denk getirebilecek olanlar için: Bu yılki festival tarihi 19-21 Mayıs… Festival tarihleri dışında da Carmel’de yapacak çok şey var. Zincir restoranların şube açmasına izin verilmeyen kentte lezzet geleneği oluşturmuş birçok mekan, gerçekten eşsiz tasarımlar sunan butikler ve konforlu oteller bulunuyor. Üstelik Carmel yalnızca insanları davet etmiyor. Köpek kıyafetleri ve aksesuarları satan ünlü Diggidy Dog butiği de bu hayvan dostu şehirde yer alıyor.

Fotoğraf: sheryllrea.wordpress.com
Fotoğraf: evasimborgfitness.com

Benzer Yazılar