Sağlıklı Yaşama Takviye Şart!

Sağlıklı ve zinde yaşamak yeni çağın trendi malum; trendden öte hızla kirlenen dünyamızda bir gereklilik belki de. Birçoğumuz bugün artık yediğimiz gıdaların içeriğini araştırıyoruz. “Paketli”, “işlenmiş” gıdalar yerine “organik” ve “mevsiminde” beslenmeye özen gösteriyoruz. Markette raf raf gezip glutensiz, GDO’suz, organik, probiyotik, vegan gibi kavramlar arayan birer etiket avcısına dönüştük. Peki ya bunlar yeterli değilse? Birçok uzmana göre sağlıklı ve zinde bir yaşam için iyi beslenmenin yanı sıra uygun besin takviyelerini de almak gerekli.

Omega-3 yağ asitleri: Uzmanlar, diyetinizde balık olsa bile kanser ve diyabet gibi birçok hastalıktan korunmak için düzenli olarak omega-3 takviyesi almayı öneriyor. Dikkat etmeniz gereken nokta: yumuşak kapsüller yerine havayla temas ettiğinde bozulmayan sert kapsülleri tercih etmek.

Probiyotikler: Evde yapılan kefir, yoğurt, turşu gibi probiyotik zengini gıdaları probiyotik kapsüller ile desteklemekte fayda var. Probiyotik takviyesi alırken bakılacak püf nokta ise, kapsüllerin bağırsakta çözülen cinsten olması.

C vitamini: Özellikle stresli ortamda çalışanlar için 2.000mg. civarında C vitamini bağışıklığı desteklemeye ve hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor. C vitamini yönünden zengin kivi, yeşil biber ve portakal gibi yiyecekleri günlük beslenmenize dahil etmeyi unutmayın.

D vitamini: Güneşli bir ülkede yaşasak da ülkemizde D vitamini eksikliği oldukça yüksek oranda. Güneşten bolca faydalanarak, D vitamini zengini besinler tüketerek ve D vitamini takviyesi yaparak depresyon ve yorgunluğa karşı bir kalkan oluşturun.

B12 vitamini: Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için B12 yönünden yüksek beslenmeyi ihmal etmeyin. Ek olarak, bugün karşılaşılan birçok depresyon vakasına B12 eksikliğinin neden olduğu bilinmekte. O nedenle, check up yaptırırken B12 vitamininize de baktırdığınızdan emin olun!

Besin takviyesi önerileri Dr. Ümit Aktaş’ın Mutluluk Kürleri kitabından alınmıştır.

Benzer Yazılar