Pastel Tonlarında Bir Tatil

Gucci’den Céline’e kadar pek çok modaevine ve Pantone gibi renk enstitülerine ilham veren renk tonlarına doğru bir rota çizmek ister misiniz? Yumuşak ve içimizi ferahlatan renklerin ağırlıkta olduğu tatil mekanlarına birlikte göz atalım.

Santorini, Yunanistan

“Yunan adalarının süper modeli” olarak anılan Santorini; bembeyaz küp küp evleri, renkli volkanik havasındaki kayaları, beyaz çakıl taşlarıyla ünlü plajlarıyla tanınıyor ve hiç şüphesiz bütün bu güzellikleriyle Instagram fotoğraflarının gözdesi olarak kalmaya devam ediyor. Katansizik bir volkanik patlamanın ardından orta çıkan bu adada, dilerseniz Gianni Versace’nin de uzun süredir sıkça tercih ettiği ikonik Tsitouras Collection Otel’inde konaklayabilir ve eşsiz bir leylak renginde doğan, masmavi gökyüzüyle gün doğumunu karşılayan adanın masmavi sularında tatilinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Cape Town, Güney Africa

Signal Hill’in yamaçlarında, şehir merkezinin hemen üzerinde yer alan bu tarihi Bo-Kaap mahallesinde rengarenk pastel tonlarındaki şirin evler size kendinizi bir masal diyarındaymış gibi hissettirebilir. 18. yüzyıldan kalma Arnavut kaldırımlı sokakları canlı renklerdeki birbirine bitişik nane yeşili, leylak, bebek mavisi ve pembe tonlarındaki evlere sahip olan, Cape Town merkezinden yürüme mesafesiyle yalnızca 10 dakika uzaklıktaki bu güzel mahalleye mutlaka uğramanızı öneririz…

Curaçao, Karayipler

Pastel tonlar söz konusu olunca, içinde 750’den fazla renkli bina barındıran Karayipler adası Curaçao rakiplerini geride bırakıyor. Tarihi 19. yüzyıla uzanan binalar, göz zevkine de hitap edecek şekilde inşa edilmiş. Sebebi ise Vali General Albert’in migreni! “Parlak beyaz binalar beni rahatsız ediyor” diyerek diyerek binaların beyaza yakın renklerden oluşmasını isteyen vali sanırız ki bir teşekkürü hak ediyor. Eğer bu güzel adaya yolunuz düşerse Willamstad’ın şehrinin içini de ziyaret etmenizi öneririz.

Manarola, İtalya

Güzel renkli evleri ve denize bakan teraslarıyla bilinen Manarola, İtalyan Rivierası’ndaki en güzel kasabalardan biri olan Riamaggiore’ye de oldukça yakın. Yerlileri tarafından “Manaea” olarak anılan bu renkli Manarola kasabası, adını Latince “Magna Rota”dan alıyor. Yani “devasa çark”. Köyde bulunan ve bölgenin simgesi olan değirmen çarkından gelen bu isim oldukça melodik değil mi? Bölgenin en eski yerlerinden biri olan Manarola, 14. yüzyıldan kalan şaşırtıcı ve devasa renkli binalarıyla hep farkını hissettirmiş. İtalya’da aynı zamanda en eski bölge olarak kabul gören Manarola, 1338’lerdeki San Lorenzo kilisesine de ev sahipliği yapmakta.

Benzer Yazılar