Mutlu Uyananların Yatak Odasında Olmayan 5 Şey

İyi alınmış bir uykunun mutlaka mutluluk ile bir ilişikisi var, bir de bol karbonhidratlı bir kahvaltının. ŞAKA!

Şaka bir yana, günümüzde keyifle çalışmaktan, hayattan zevk almaya kadar birçok şey kaliteli bir gece uykusuna bağlanabiliyor. Birçoğumuzun uykuya yardımcı melatonin haplarına hücum etmesinin nedeni bu olsa gerek.

Siz de kaliteli bir uykuya hasretseniz önerilerimize bir göz atın. Günün sonunda mutluluk orada öylece duruyor aslında, gelip almanızı bekliyor ama biraz da çaba istiyor.

Ekranlar: Mavi ışık yayan ekranlar hem bizi yaşlandırıyor hem de gece karanlıkta salgıladığımız melatonin hormonunu engelliyor. “Ama bir türlü uykum gelmiyor.” dediğinizi duyar gibiyiz. Kitaplar ne güne duruyor? Birkaç sayfa kitap okumanın daha hızlı şekilde uykunuzu getireceğine eminiz. Şimdi lütfen elinizdeki akıllı telefonu yavaşça komidine bırakın.

Aşırı renk: Pinterest’te gördüğünüz rengarenk odaları beğenmek hoş olsa da, gerçek hayatta öyle bir odada yatmanızı tavsiye etmeyiz. Uzmanlar iyi bir gece uykusu için çok renkli, ışıltılı odalar yerine gözünüzü ve zihninizi yormayacak soft tonların tercih edildiği mekanları öneriyor.

Sonsuz düşünce balonları: Hepimiz ofiste ya da trafikte sinirlenip, o gün aldığımız bir telefona üzülebiliyoruz. Ama ne olduysa oldu, o an geride kaldı. Sakinleyip yatağınıza uzanıp güzel bir uyku çekince eminiz yarın daha güzel bir güne uyanacaksınız. Unutmadan uyumadan önce zihninizi meşgul eden şeyleri kağıda dökmek kafanızı boşaltmaya yarayacak bir yöntem.

Aşırı sıcak ya da soğuk: İyi bir uyku için odanızın aşırı sıcak olması ya da kalın giyinmekten kaçının. Sağlıklı kan dolaşımı ve rahat bir uyku için odanızın biraz serin olmasında fayda var. Ayrıca, serin bir odada uyumak vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlıyor. Uyurken de kalori yakmak bizce hiç fena fikir değil, ne dersiniz?

Işık: Karanlıkta melatonin salgıladığımız hepimizin bildiği bir gerçek. Sabah mutlu uyanmak için saat 23.00 ile 05.00 saatleri arasında uykuda olmaya özen göstermek gerekiyor. Ek olarak, melatoninin bedeni yaşlanmaya karşı koruyan en önemli hormonlardan biri olduğunu da söylemiş olalım.

 

Benzer Yazılar