Michelin Yıldızı Yağan Kasaba: Baiersbronn

16 bin nüfuslu kasabada Michelin yıldızlı üç restoran ve nerdeyse onlar kadar iddialı birçok mekan… Baiersbronn, haritaya bakınca bir Alman kasabası, menülere bakınca dünyanın yemek başkentlerinden biri…

Baiersbronn, Almanya’nın Karaorman (Schwarzwald) bölgesinde. Yani lezzeti tüm dünyaya yayılmış o meşhur pastaya adını veren yer. Karaorman pastası, bölgenin  mutfak geleneği hakkında bir fikir veriyor. Ama Baiersbronn’un lezzetleri pastalarla tatlılarla sınırlı değil; aslında artık geleneklerle de sınırlı değil. Klasik tarifleri modern mutfağa uyarlayan restoranlar, dünyanın birçok bölgesinden yemek tutkunlarını bölgeye çekiyor.

Hotel Traube Tonbach’da, şef Harald Wohlfahrt’ın mutfağından lezzetler sunan Schwarzwaldstube, kasabanın üç yıldızlı restoranlarından biri. Şef Claus-Peter Lumpp’un restoranı Bareiss da, yine Michelin’den aldığı üç yıldızla, Schwarzwaldstube’nin rakibi. Jörg Sackmann’ın Schlosberg’i ise iki yıldızlı bir mekan ve tek yıldızlık eksiğine rağmen Schwarzwaldstube ile Bareiss kadar iddialı.

Üç mekanın yıldızları bol ama masa sayıları kısıtlı. Bir Baiersbronn tatilinde üçüne birden rezervasyon ayarlayabilmek için aylar öncesinden, belki bir yıl öncesinden harekete geçmek gerekebilir. Tek bir restoran rezervasyonu için bile çok erken davranmakta fayda var. Ama Baiersbronn’daki restoranlar bu üç mekanla sınırlı değil elbette. Henüz yıldızları olmasa da, gurmelerden çok olumlu eleştiriler alan onlarca mekan var.

Yemyeşil ormanlar, yürüyüş parkurları, lüks oteller, kaplıcalar… Baiersbronn ve çevresi, ziyaretçilere yemek dışı tatlar ve zevkler de vaat ediyor. Üstelik bahar sonu-yaz başı, tam Karaorman mevsimi…

Benzer Yazılar

The town with a Michelin Starfall: Baiersbronn

In a town with the 16K population, there are 3 restaurants with Michelin stars and a lot of upscale places… Baiersbronn is a German town when one looks at the map, however, once one views the menus it is one of the world’s food capitals…

Baiersbronn is in Germany’s Schwarzwald region. Therefore named after the cake which is known all around the world. Black forest cake gives clues about the location’s cuisine. However Baiersbronn’s delicacies are not limited to cakes; in fact not limited to traditions either. Classical recipes are converted to modern cuisine lures food enthusiasts from all around the world.

Schwarzwaldstube in Hotel Traube Tonbach is one of those three-star restaurants, which has delicacies from Chief Harald Wohlfahrt. Claus-Peter Lumpp’s restaurant Bareiss is a rival of Schwarzwaldstube as it also has 3 stars. Jörg Sackmann’s Schlosberg has two stars however it is as good as Schwarzwaldstube and Bareiss.

All three places have a lot of stars however they do not have that many tables. In a Baiersbronn vacation to reserve one of them perhaps months or a year before one may need to reserve. Just for one reservation, one need to be very early. Yet, places in Baiersbronn are not limited to these three restaurants of course. Although they do not have their stars, there a lot of spots which are gourmet favorites.

Green woods, walking routes, luxurious hotels, and spas…. Baiersbronn and its surrounding welcome its guests with pleasures apart from food as well. It is also important to note Black Forest season is post-spring pre-summer…

Related Posts