Mexico City: Yeni Yeme İçme Destinasyonu

Yarım yüzyıl önce Mexico City, Yeni Dünya’nın Paris’i olarak bilinirdi. Geniş bulvarlar, Fransız tarzı binalar ve palmiye ağaçları ile süslüydü. Şehri çevreleyen karla kaplı dağlar mavi gökyüzü ile birleşip muhteşem bir manzara oluşturuyordu. Sanat gelişiyordu…

Sonra, dünyadaki pek çok şehir gibi burayı da kentsel dönüşüm eline geçirdi. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında nüfusta büyük artış oldu ve şehir bununla başa çıkamadı. 1985’de meydana gelen deprem her şeyi yerle bir etti.

Fakat, akıntı tersine döndü. İlerici belediye şehri toparlama konusunda iyi yol kat etti. Tarihi merkezin bir zamanlar güvensiz olduğu düşünülen bölgeleri temizlendi. Yaya yolu olarak tekrar düzenlendi.

Mimari açıdan önemli bölgeler restore edildi. Yaratıcı girişimciler, mağazalar, galeriler, oteller ve restoranlar açmak için bu şehre akın etti. Şehir son birkaç yılda, dünyaca kabul gören bir yeme içme destinasyonu haline geldi. Geleneksel ve “Modern Meksika” yemekleri sunan sokak yemeklerinden, iyi restoranlara kadar şehir büyük bir açık mutfağa benziyor.

XochImIlco’nun Yüzen Adaları

Şehrin güneyinde Xochimilco kanallarında tekne gezisi yapmak, hem Meksikalılar, hem turistler için geleneksel bir hafta sonu etkinliği. Organik gıda şirketi De la Chinampa, ekolojik turlar sunuyor. Şirketin direktörü Ricardo, yerel pazar için organik meyve ve sebzelerin yetiştirildiği ve normalde dışardan ziyarete kapalı olan chinampas isimli yüzen adalara geziler de düzenliyor. Turlarda hafif öğle yemeği servis edilir ve istek üzerine İngilizce de konuşulur.

delachinampa.mx.

Condesa’da Yemek Pişirme Kursu

Eski bir restoran sahibi olan Ruth Alegria, Condesa’daki evinde kişiselleştirilmiş market turları ve yemek pişirme dersleri veriyor. Meksika yemekleri ve kültürü hakkında çok bilgili ve paylaşmaktan keyif alıyor.

Kurs yedi saat sürüyor ve market turu, yemek pişirme dersi ve öğle yemeği dahil.

ruthincondechi.wordpress.com

Bir başka önereceğimiz yemek kursu ise; Colonia Roma’da yer alan Casa Jacaranda. Burası, restore edilmiş güzel bir 20. yüzyıl evi.

Şefler Jorge ve Beto, market turunu da içeren altı ve dört saatlik geleneksel aile yemekleri kursu sunuyor.

casajacaranda.mx

Xochımılco’da Dolores Olmedo Müze Turu

Dolores Olmedo, Diego Rivera, Frida Kahlo ve diğer kültürel kişilerin sanatlarının koleksiyoneriydi. Dünyanın en büyük Kahlo tablo koleksiyonu, Riviera tabloları ve pre-hispanic heykellerini sergilemek için muhteşem evini müzeye çevirdi. Dünyanın en harika ve görülesi müzelerinden biri.

Avenida México 5843, museodoloresolmedo.org.mx

Lucha Lıbre Güreşi İzleyin

Lucha Libre erkeklerin ve bazen kadınların, gösterişli Vegas tarzı kostümler, korku filmi maskeleri giyip güreştiği bir oyundur. İzleyen kalabalık tezahürat ederken bir halkanın etrafında birbirlerinin üzerine basarak, atlayarak, ezerek oynadıkları bir oyundur. İki eski arenadan birinde gerçekleşen oyun popüler Meksika kültürüne güzel bir örnek. Kapıdan bilet almak mümkün.

Arena Mexico, Dr Lavista 197, arenamexico.com.mx.

Arena Coliseo, Peru 77, cmll.com

Colonıa Roma’da Taquería Los Parados

Tacos al carbón açık bir kömür ızgarasında pişirilen et anlamına geliyor. Los Parados (oturma yeri olmayan yer anlamına geliyor), tam 40 yıldır aynı köşede dana ve domuz ızgarası yapıyor. Yerel halk, costilla (kaburga), chuleta (domuz pirzolası) ve chorizo (sucuk) yemek için uzun sıralar oluşturuyor. En çok tercih edilen ise antrikot; biraz daha pahallı ama değiyor. Diğer bir denenmesi şart tad ise queso fundido, seramik bir kaba konup ızgara üzerinde eritilmiş Oaxaca peyniri. Elbette elle ezilerek yapılmış parlak renkli salsa sosları da bir harika.

Monterrey 333 (corner of Baja California), open daily 1pm-3am (5am Fri-Sat), taquerialosparados.mx

Merkezde Don Torıbıo

19’cu yüzyıldan kalma şık ve tarihi atmosferiyle bu mekan kendini Arjantin/Meksika et restoranı olarak konumlandırmış. Özellikle de ızgara etlerden arrachera (skirt steak) bir harika. Aynı zamanda enchiladas ve tortilla çorbası gibi bir çok Meksika yemeği servis eden restoranda, huevos rancheros (acı domates soslu kızarmış yumurta), tatlı çörek, sütlü kahve gibi kahvaltı çeşitleri de bulmak mümkün. Don Toribio bölgedeki en uygun fiyatlı restoranlardan.

Bolívar 31, +52 55 109198, Open daily until 7pm, (11pm on Thurs and Fri)

Polanco’da Raíz Cocına de Estacıones

İsrail Montero ve Alfredo Chávez, iki becerikli genç şef olarak, çok da tercih edilen bir bölge olmayan Polanco’da yeteneklerini birleştirdiler. Ambiyans rahat, menü modernize edilmiş Meksika mutfağı. Pazarda taze bulunan ürünlere göre menü haftalık olarak değişiyor. Montero, “Bizimki özgür, spontan ve yaratıcı bir mutfak. Az bilinen tatları kullanarak deneysel lezzetler yaratıyoruz.”

A tostada (kızarmış, ev yapımı mısır tortilla) üzerinde dağlardan akan suda yetişen tütsülenmiş alabalık, taze fava, yabani otlar ve çiçekler ile servis ediliyor.

Calle Schiller 331, +52 55 5250 0274

Colonıa Roma’da Fonda Fına

Fonda, bistro veya trattoria anlamına gelmektedir. Aile içinde, evde, samimi hissedeceğiniz bir atmosfer…

Fnda Fina, aynen böyle bir yer ama daha rafine. Çünkü buranın mutfağı çok yetenekli bir şef olan Juan Cabrera’ya emanet. En favori Meksika yemeklerini kendince yorumluyor. Peneques, çeşnili taze requesón peyniri ile doldurulmuş kızarmış ufak quesadilla demek. Kabak çekirdeği sosu ile servis ediliyor.

Medellín 79, +52 55 5208 3925, fondafina.com.mx

Benzer Yazılar