Metabolizmanızı Hızlandırmaya Yardımcı Olacak 15 Besin

Günümüzde piyasada çok fazla yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırmayı vaat eden içeceklerle karşılaşıyoruz fakat tabii ki söz konusu kalıcı bir etki yaratmaya geldiğinde hiçbir şey taze besinlerin yerini tutmuyor. Üstelik metabolizmayı hızlandıran besinlerin çoğu her yerde kolayca bulunabilir. Diyetiniz esnasında aç kalmadan, doğru ve sağlıklı besinler tüketerek istediğiniz ideal kiloya ulaşmak için, metabolizmanızı hızlandıracak 15 besine göz atın.

Sebzeler

Brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi sebzeler metabolizmanızı güçlendiren B vitamini, kalsiyum ve C vitamini içerir. Bu besinler aynı zamanda, içerisinde bulunan yüksek su ve lif ile vücudunuzun yağ yakım hızını da artırır.

Fasulye

Tabii ki burada kuru fasulyeden bahsetmiyoruz. Yeşil ya da kırmızı fasulyeler, metabolizmanızı besleyen en iyi gıdalardan. Fasulye, tüketildikten sonra insülin seviyesini düşüren ve zamanla insülin duyarlılığını artıran liflerle dolu olmasından dolayı oldukça tercih edilen bir besin. Peki sonuç ne mi? Vücudunuz fasulyeden sonra daha az yağ depoluyor. Ayrıca içinde bulundurduğu B vitaminleri ve çinko çekirdekleri, enerjinizin artmasına ve kalorileri yakıp kasa çevirmeye yardımcı oluyor.

Yağsız Et

Vücudumuz protein sindirirken, karbonhidrat veya yağın aksine daha çok çalışıyor. Metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olan bu beyaz etlere örnek olan tavuk ve hindi gibi yağsız etleri tüketirken vücudunuz bu besinleri sindirmek için fazla enerji harcayacağından metabolizmanız böylece hızlanıyor. Ayrıca, bu proteinler tüketildiğinde kas kütlenizi korumanıza da yardımcı oluyor.

Çilek

Çileklerin metabolizma üzerinde yararlı etkileri olduğu, glikoz düzeylerini stabilize ettiği ve vücudun yağ oranını azalttığı gözlemlenmiş. Üstelik çilek tüketmenin kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu da doktorlar tarafından onaylanmakta…

Mercimek

Kadınların %20’sinden fazlasının diyeti esnasında yeterince demir almadığı gözlemlenmiş. Ancak demir vücudumuz için çok önemli… Demir, vücudunuzdaki oksijen akışını kolaylaştırıyor ve verdiği enerji metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı oluyor. Sadece bir fincan mercimek, vücut sindiriminize yardımcı olacak ve günlük demir ihtiyacınızın %35’ini karşılayacak protein ve lifler içeriyor.

Yulaf

Yulaf, tüketildikten sonra sadece insülin seviyenizi düşük tutmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzda yağ depolamak için harekete geçen kan şekeri sıçramalarını önler. Ayrıca içeriğinde bol miktarda lif barındırır. Vücudunuz bu lifleri parçaladıkça da kalori yakımınız kolaylaşır.

Acı Biber

Baharatlı ve özellikle acı besinler metabolizmanızı yakmaya yardımcı doğal kimyasallar içerir. Acı biberler aynı zamanda vücudunuzun daha fazla enerji yakmasına da yardımcı olur. Sadece bir tutam acı tüketildiğinde bile açlık seviyenizin düştüğü ve acı tüketildikten sonra yaklaşık üç saat boyunca metabolizmanın %25’e kadar hızlı çalıştığı gözlemlenmiştir.

 

Tarçın

Birkaç baharatın (acı biber gibi) metabolizmayı hızlandırdığını zaten biliyoruz. Ancak tarçın, acı olmasa da kan şekerinizi dengeliyor ve insülin hassasiyetini arttırmaya yardımcı oluyor. Bu baharatı, yemeğinizden sonra kan şekerinizi dengelemek için hafif tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak dengeli bir kan şekerine ve sağlıklı bir metabolizmaya işaret eder. Ayrıca sarımsak tüketmek vücudun yağ üretimini azaltmaya yardımcı olurken, gün boyunca yakılan kalori sayısını artırabildiği de gözlemlenmiştir.

Turunçgiller

Turunçgillerde özellikle limon ve greyfurt sindiriminiz için harika besinlerdir. Şeker içermeyen bu besinler, yemeklerden sonra kan şekeri tepkinizin azalmasına yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir ve aynı zamanda içerdikleri C vitamini sayesinde vücudunuzdaki yağları daha hızlı sindirmenize yardımcı olur.

Yağlı Balık

Somon, ringa ve ton balığı gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin besinlerdir. Omega-3 yağ asitleri, tüketildiğinde hızlı yağ yakımında önemli rol oynayan Leptin (tokluk hormonu) direncini azaltmakla kalmıyor, ayrıca bu besinler kan şekerinizi dengeleyip, inflamasyonu da azaltıyor.

Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar, tam tahıllı besinlere göre içerdiği az yağ oranıyla normalden daha az yemek yemenize katkıda bulunup tokluk hormonu olan leptinin salınmasını tetikler. Yüksek lif seviyeleri ayrıca kan şekerini serbest bırakmayı ve insülin sivri uçlarını yavaşlatır. Bu da sindirim için ekstra enerji kullanımı anlamına geldiğinden metabolizmayı hızlandırır.

Fındık

Fındıkların içerdiği yüksek protein değerleri, sindirim esnasında vücudunuzun daha çok yağ yakmasını sağlıyor. Düşük glisemik bu besinler, aynı zamanda tüketildiğinde kan şekerinizi sabit tutuyor.

Tohumlar

Kenevir ve keten tohumları enflamasyonu azaltmakla kalmayıp, metabolizmanızı aktif halde çalıştırarak kaslarınızdaki kan akışını iyileştiriyor. İçerdiği Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri ile metabolizmayı besleyen gıdaların başlarında gelmekte.

Hindistancevizi Yağı

Hem Anti-viral hem de antibakteriyel olan Hindistancevizi yağı, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin sağlıklı dengesini korumak ve verimli sindiriminiz için gerekli olan önemli bir besin… Ayrıca sağlıklı bir yağ olan Hindistancevizi yağı, metabolizmanızı çalıştırmak konusunda da oldukça etkili…

Benzer Yazılar