Meditasyon: Hareketsiz Seyahat

Chariot (Savaş arabası), astrolojiyi de bulan Sümer Uygarlığı tarafından keşfedilmiştir.

Hint destanında Prens Arjuna’nın, araba sürücüsü Lord Krishna’dan savaş arabasında ders aldığı anlatılır. Eski Yahudi din adamları daha ruhani alemlere yükselirken Merkava (savaş arabasının İbranicesi) kullanırlardı. Yengeç burcunu temsil eden Tarot kartı da Chariot’dur. Chariot nedir? Neden bu kadar önemli, mistik ve özeldir? Ve neden şu anda bunu okumalıyız?

Kabbalah – Chariot

14. Dalai Lama olan HH (hem yükseleni hem güneş burcu Yengeç), birçokları tarafından Merhamet Budha’sının reankarnasyonu olarak bilinir. Merhameti öğrenmek için acı çekmemiz gerektiği sıkça vurgulanır. Kabbalah’nın gelişimini takip ederseniz, inananların çektiği acılar ile bağlantılı olduğunu göreceksiniz. Eski Yahudiler Tanrının Kudüs’te bir tapınakta olduğunu düşünüyorlardı ama o tapınak artık var olmadığından Tanrı özgürce etrafta gezebiliyor. Chariot’a binmiş, aynen bir yemek arabası gibi, size kudret helvası dağıtıyor. Tanrı Kudüs’te değil, Roma’da da değil. Tanrı serbest geziyor. Tek yapmanız gereken gözlerinizi kapatıp hareketsiz seyahat etmek. Tanrı size gelir. Hatta Tanrı zaten içinizdedir. İşte bu yüzden Kabbalah’da meditasyon Chariot olarak anılır.

Hadism akımını başlatan hikayeci Baal Ha’Shem Tov (1698-1760), öğrencilerini bir arabaya (Chariot) bindirip zihinlerinin içinde yolculuğa çıkartırmış.

Lord Krishna ve Prens Arjuna

Bir savaş alanında akraba ve arkadaşlarının arasında kalan Arjuna çelişkilidir, zihni kendi içinde yarışmaktadır. Akrabalarıyla savaşmalı mı, yoksa savaşmamalı mı? Arjuna o sırada şoförünün Lord Krishna olduğunu ve onun ruhunu doğru yöne yöneltmek için orada olduğunu fark eder. Krishna Arjuna’ya sonuçlara değil eylemlere odaklanması gerektiğini söyler. Prens’ten şimdi olanlara odaklanmasını, gelecekte olabileceklere daha az odaklanmasını ister. Sufilerin dediği gibi: “Geçmişi unutun ve geleceğe aldırmayın, sadece var olmaya odaklanın.” Tüm bunlar meditasyon yaparken bilmemiz gerekenler. Hatta bazı mistikler, Arjuna’nın aslında arabada meditasyon yaptığını ve derin bir tefekkür sırasında Lord Krishna’nın bilgeliğini aldığını düşünürler.

 

Yengeç, Meditasyonun İşareti

Yengeç neden meditasyon belirtisidir? Tarot kartlarında, savaş arabası neden Yengeç kartıdır? Birçok insan meditasyon yapamayacağımızı düşünüyor. Böyle düşünenlerin akıllarını kapatmaları ve dinginliğe ulaşmaları imkansızdır. Birkaç gün önce Sofya’da meditasyon üzerine bir atölye çalışması yaparken, kendimi şunu söylerken yakaladım: (evet bu oluyor, daha önce düşünmediğim şeyleri söyleyebiliyorum) “Hepimiz annemizin karnındayken dokuz ay boyunca meditasyon yapıyorduk. Evet, biz o karanlık yerde, meditasyon  yapıyorduk. Tam dokuz ay hareketsiz seyahat eden bir rahim arabasının içerisindeydik. Yani, daha var olmanın ne olduğunu bilmeden, mistik olabildik.”

Yengeç annelik ve doğumun belirtisidir. Göğüsler ile birlikte rahim, Yengeç ile bağlantılı olan organlardır. Yani gördüğünüz gibi rahimdeyken meditasyon yaptınız demektir. Yani bu aslında DNA’nızda ve vücudunuzun her hücresinde var. Daha önce yaptıysanız, tekrar yapabilirsiniz.

Yengeç’te Güneş Tutulması

13 Temmuz’da Ay, Güneş ve Kuzey Düğümü birleşiyor ve bu yıl üçüncü tutulmayı deneyimliyoruz. Tutulmalar her zaman süreçleri hızlandırır, o nedenle o sırada çevrenizde ne oluyorsa hızlanır. Yeni bir ay ve Yengeç’te tutulma olduğu için, meditasyonun işareti olarak 13 Temmuz, daha önce uzmanlaşmış olduğunuz meditasyon kabiliyetlerinize yeniden bağlanmanız için mükemmel bir gündür. Eğer bir su kaynağı çevresinde meditasyon yapmak için bir fırsat bulabilirseniz bu harika olur. Ben Zürih’te Limmat’ta yapacağım. Ama herhangi bir havuz, çeşme, nehir, deniz, göl iyi olur. Kendinize bu barış hediyesini verin.

Size harika bir tutulma sezonu diliyorum. ( 13, 27 Temmuz ve 11 Ağustos )

Sevgiyle,

Gahl

*Gahl Sasson’dan çeviridir.

Benzer Yazılar