Meditasyon 101

Meditasyon, spiritüel ve evren enerjisi gibi elle tutulur tanımları olmayan ve kişileri bilinmeyen bir dünyanın varlığına iten konseptler bazen korkutabiliyor. Bu yönde gidilebilecek uçsuz bucaksız bir yol olsa da, biz meditasyonun en basit, en saf halini anlatalım istedik.

“Derin düşünmek” olarak da basitçe açıklanabilecek bu eylemin en zor yanı, düşünmenin akıldan değil, kalpten yapılıyor olmasıdır. Bu ne mi demek? 5 dakika için bile olsa, ki meditasyonların süresi 1 dakika ile 1 gün arasında bile değişebilir, aklınızı dolduran düşünce / ses / dertlerden uzaklaşıp, sizi ana odaklanmaya yönlendirir. Aklı sürekli sessizleştirmeye çalışılan bu süreç yeterince sıkça çalışıldığında, ortaya iç ses çıkar.

Zihni boşaltmak tahmin edildiği kadar kolay değil tabi. Bu yüzden de “farkındalık” olarak adlandırılan bilgiler, öyle bir anda gelmiyor. Bu süreçte kişi, bir nevi kendine gözlemci olarak bakarken, zamanla yargılarından, eleştirilerinden, toplumun koyduğu kurallardan kısa bir süreliğine bile olsa uzaklaşıp, kendi ile baş başa kalır.

Meditasyona yabancı olanlara sürpriz olarak gelebilir, fakat yapılan şey aslında çok basittir. Oturur ya da yatar şekilde pozisyon aldıktan sonra, ilk yapılan şey alıp verilen nefese odaklanmaktır. Bu, kişinin kalp atışını yavaşlatıp, vücudunu sakinleştirir.

Sonrasında ise vücudun çeşitli bölgelerine odaklanıp, o bölgeleri rahatlatmak amaçlanır. “Meditatif olma” halini almadan önceki bu süreç, bir iki dakikada tamamlanır. Sonrasının uzunluğu, kişinin istediğine göre sürer.

Meditasyon rehber eşliğinde, dans yolu ile, resim çizme yolu ile, nefes alıp verme yolu ile, gülme ile ve belki akla gelmeyecek birçok yol ile uygulanabilir. Temelinde yatan “zihni boşaltma” durumu pratik ile gerçekleştirildikten sonra, bu farklı yöntemler de çok etkili olacaktır. Kim bilir, belki de hepimizin içerisinde birer yogi vardır, belli mi olur?

Benzer Yazılar