Mario Testino: “Moda fotoğrafçılığı bir meslektir”

Ünlü fotoğrafçı Mario Testino, sanat ile ticaretin birlikteliğini ve kariyerinde önemli rol oynayan 10 ikonik fotoğrafı anlatıyor.

Business of Fashion Global VOICES ödülünü aldıktan bir gün sonra kendisi onuruna verilen galada konuşan Testino, en çok iz bırakan işlerini anlattı. Testino, “Moda fotoğrafının sadece güzel olması yetmez, talep yaratması, satışa etki etmesi gerekir. Marka yaratması beklenir. Tüketiciyi mağazaya çekmelidir. Ben bunu iyi beceriyorum.” dedi.

1976’da Londra’ya gelmeden önce Peru’da ekonomi okuyan Testino, tamamen tesadüfen fotoğrafçı olduğunu söyledi. “İyi bir fotoğrafçı olmak için, çektiğiniz obje ile kafayı bozmanız lazım,” diyen Testino’nun kariyerinde 1987’de Prenses Diana ile yaptığı çekim dönüm noktası olmuştu. Diana, Testino’dan gelen saç modelini değiştirme teklifini kabul etmişti ve ortaya unutulmaz bir kapak fotoğrafı çıkmıştı.

Testino, 1995’de, abartılı görüntülerin moda olduğu dönemde, Madonna’yı Versace Reklamı için neredeyse sıfır makyajla fotoğrafladı. Reklamda adı Versace ve Madonna’nın yanında yer alınca, kendisi de tanınmış bir marka oldu. Testino, “İyi bir fotoğrafın çok değerli olduğunu farkettim ama eğer o fotoğrafta adın yazıyorsa daha da değerli oluyormuş,” dedi.

Testino’nun moda dünyasındaki ağırlığı 2000’li yıllarda da devam etti. Gucci’nin eski tasarımcısı Tom Ford ve stil danışmanı Carine Roitfeld ile yaptığı iş birliği zamanın estetik anlayışını belirledi. 2003 Gucci reklam kampanyasında Louise Pederesen’ın önünde diz çökmüş bir erkeğe çamaşırını sıyırıp tıraşlanmış ‘G’ harfini gösterdiği fotoğraf büyük olay yaratmıştı.

Yalnızca o meşhur fotoğraf değil… Roitfeld, Testino’nun tüm kariyerini biçimlendiren isimlerden biri oldu. Ünlü fotoğrafçı, Roitfeld’in bir sözünü hiç unutmuyor: “Sen Amerikalı değilsin, İngiliz değilsin, Perulu da değilsin; özüne dönmen lazım dedi. Bunun üzerine özümün insan vücudu olduğunu fark ettim. Kusursuz vücutlar beni çok etkiliyor.”

Testino’ya göre süper model olmak için güzellikten fazlası gerekiyor. Gigi Hadid’den bahsederken “Biz birlikte vakit geçiriyoruz, hayatıma enerji getirdi” diyor.

Bir zamanlar sosyal medyaya karşı olan Testino, sonradan takipçileri ile bağlantı kurmaktan keyif almaya başlamış. Artık Instagram’ı çok aktif biçimde kullanıyor. Hatta, ünlüleri havluya sarılmış halde görüntülediği fotoğrafları da Instagram’dan paylaşıyor. Serinin en çok ses getiren fotoğrafının odağında Justin Bieber vardı.

Testino’nun galada gösterdiği son fotoğraf ise ülkesiyle bağlarını sergileyen bir kareydi. Yerel kıyafetler giymiş Perulu üç kadın… Testino, “Son Peru seyahatim hem ülkemi tekrar keşfetmemi sağladı hem de kurduğum sanat organizasyonu ve müzesi MATE’nin tohumlarını ekti.” dedi. Bu projenin iki amacı vardı, hem Testino’nun kişisel sanatını sergilemek hem de Peru sanatı, kültürü ve mirası için bir platform oluşturmak.

Testino son cümlesini de doğduğu topraklara gönderdi: “Geldiğim seviyede daha fazla ev, sanat eseri, kıyafet almam gerekmiyor. Artık kazandığımı kendi toplumuma geri vermem gerekiyor.”

Benzer Yazılar