Kışın Kilo Almamak İçin 5 Tavsiye

Eh havalar soğudu, evde dizi izlerken sosyal medyaya hikaye ekleme sezonu açıldı!

Yemekler yendi, bitki çayları içildi. Buraya kadar herşey güzel. Ama TV karşısında tatlı bir kaşıntı tuttu değil mi? Mutfak kapısını aralayıp muzır birşeyler aramaya başladınız. İşte tam da bu noktada duruyoruz ve elimizdeki o çikolatayı yavaşça dolaba geri koyuyoruz. Çünkü bahar geldiğinde “Aaa bütün kış yediklerime dikkat yedim ama 3 kilo almışım. Bu hiç adil değil.” demenizi istemiyoruz. O zaman, kış boyunca kilonuzu sabit tutmanıza yarayacak bu ufak önerilerimize bir göz atın.

Proteini arttırın

Eğer kilonuzu tüm kış kontrol altında tutmak istiyorsanız, proteinden zengin, karbonhidratı sınırlı bir beslenme planı uygulayın. Protein sizi uzun süre tok tutacaktır ve ani tatlı krizlerinin önüne geçecektir.

Glisemik yükü azaltın

Besinlerinizdeki glisemik indeksi yüksek tercihlerin miktarı arttıkça kan şekerinizin yükselme hızı da, seviyesi de artacaktır. Bunun anlamı ise, insülin patlamaları ve neticede insülin direncine bağlı kilo alımıdır. Sonuç olarak, TV karşısında meyve mi yiyeceksiniz, inciri değil elmayı tercih edin. Meyvelerin yalnızca suyunu içmeyin; kabuğuyla, posasıyla hepsini yiyin. Mesela akşam yemeğinde canınız pilav mı çekti? Pirinç değil, bulgur pilavını tercih edin.

Egzersizi ihmal etmeyin

Nasılsa kış geldi diye bir anda sporu bırakmayın. Günler kısaldığı ya da hava soğuduğundan ötürü kendinizi bir an önce eve atmak ve kanepeye uzanmak isteyebilirsiniz, ama ufak kaçamaklar yapabilmek istiyorsanız hareketten ödün vermemelisiniz. Spor salonuna gitmek zor geliyorsa, evde mat üzerinde yapacağınız yer hareketleri ile de formunuzu koruyabilirsiniz.

Erken yatın

Akşam TV ya da bilgisayar başında geçirilen uzun saatler eşittir bol atıştırma. Havanın erken karardığı kış aylarında yemeğinizi erken yemeyi ve erken yatağa yatmayı alışkanlık haline getirerek olası tatlı krizlerini önleyeceğiniz gibi ertesi sabaha da zinde başlayacaksınız!

Farkında olun

Bizi pişman olacağımız yemek seçimlerine iten en önemli nedenlerden biri duygusal açlığımız! O gün işte patronunuzla tartışmış ve onun tarafından anlaşılmadığınızı hissediyor olabilirsiniz. Bu çok doğal! Önemli olan mutfakta dolapları karıştırıp kendinizi mutlu edecek bir atıştırmalık ararken de bunun farkında olmak. Kendinize üzgün olmak için biraz izin verir ve bunun farkında olursanız pekala yediğiniz bir elma ile de tatmin olabilirsiniz.

Benzer Yazılar