Nem Kalkanı

Kış geldi çattı, hava şartları çetinleşmeye başladı. Soğuk havalarda kendimizi sıcak tutmak kadar nemli tutmak da önemli.

Derimizin nemsiz kalması birçok cilt rahatsızlığına davetiye çıkarabilir. Peki kış aylarında cildimizin etrafında bir “nem bariyeri” oluşturmak için neler yapılabilir?

Öncelikle bol sıvı almayı ihmal etmeyin. Su içmenin yaz aylarındaki kadar kolay olmadığının farkındayız. İçinizi ısıtacak bitki çayları, kefir ve maden suyu gibi sağlıklı içecekleri de günlük beslenme rutininize katmaya çalışın.

Somon balığı, zeytinyağı, avokado gibi doğal yağlardan zengin besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Ek olarak, hindistan cevizi yağını cilde uygulamanın yararlarını şimdiye kadar çok fazla duymuş olabilirsiniz ancak meyvesini yemek de cildinizi nemli tutmaya yardımcı olur.

Sıcak su yerine, ılık su ile kısa sürede duş alın. Ilık su nemin vücutta kalmasına yardımcı olur. Kışın hamam keyfini hepimiz çok sevsek de, aşırı sıcak vücudun nem kaybetmesine neden olduğundan önerilmiyor.

İnce yapılı ya da su bazlı vücut nemlendiricileri yerine balm formundakilere geçmenin tam sırası. Yine vücudunuzu daha uzun süre nemli tutmanıza yarayacak vücut yağını da saklandığı yerden çıkarmanın vakti geldi. İşin püf noktası, her türlü nemlendiriciyi hafif nemli vücuda uygulamak. Böylelikle cildinizin etrafında bir nem bariyeri oluşturabilirsiniz.

Yüzünüz için yağ kullanacaksanız altına ince yapılı bir krem sürmeyi ihmal etmeyin. Yağlar cildi nemlendirse de nemi hapsedemezler. Yağ altına uygulayacağınız az miktarda krem yüzünüzün nemli kalmasına yardımcı olacaktır. E vitamini ya da jojoba yağı yüzünüzü nemlendirmek için doğru tercihtir.

Nemlendirmekle beraber korumak da işin önemli bir parçası. Soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce nemlendirici sürdüğünüz ellerinize eldiven takmak ellerinizi ısıtırken yumuşacık yapacak. Bu rutini geceleri ayaklarınıza mentollü bir krem ile uygularsanız da ayaklarınız gece boyunca hem nemlenir hem de vücudunuz ısınır.

 

Benzer Yazılar