Kambuça Efsanesi

Kambuça; siyah, yeşil veya beyaz çayın, scoby denilen (simbiyotik bakteri ve mantar topluluğu) bir kombuça mantarıyla fermente edilmesi sonucu ortaya çıkan asidik tatta, gazlı ve köpüklü çayın adıdır.

Yani aslında kombuça yaşayan bir içecektir. Fermentasyonun gerçekleşmesi için su ve çayın yanı sıra az miktarda şekere de ihtiyaç duyulur fakat şekerin büyük bir kısmı bu işlem sonucunda bakteri ve mayalar tarafından yenmiş olur.

Bundan yüzyıllar önce keşfedildiği Çin’de ona “yaşam iksiri” adı verilmesi tesadüf değil. Kambuça, içinde bol vitamin, antioksidan, enzim, probiyotik ve aminoasit barındırıyor. Bu kadar sağlıklı bileşen bir arada olunca bu çayın yararları da saymakla bitmiyor; kanserle savaşması, vücudu alkalize etmesi, sindirime yardımcı olması ve yağ yakımını hızlandırması bunlardan bazıları. Cilde doğrudan sürüldüğünde yaşlanma etkileriyle savaşması da cabası.

Peki bu iksiri nerden bulacağız? Kambuçanızı hazır satın alabileceğiniz gibi evde de hazırlamanız mümkün. İşte size basit bir tarif.*

Malzemeler

1 geniş cam / metal kavanoz veya geniş kase.

Lastik ve bez.

Kombu çayı mantarı (scoby). İnternetten sipariş edebilir veya aktarlardan alabilirsiniz.

8 bardak su

Bal veya şeker

Siyah çay poşeti (yeşil çay da kullanılabilir)

Önceden hazırlanmış kombuça (şart değil)

Hazırlanışı

Suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra balı ekleyin.

Çay poşetlerini koyun 15 dakika kadar demlenmesi için kaynatmaya devam edin daha sonra ocağı kapatın.

Oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekleyin (yaklaşık bir saat). Soğuduktan sonra karışımınızı kavanoza ekleyin. Kombu çayı mantarını ve önceden hazırlanmış olan kombuçayı ekleyin.

Kavonuzun üzerine bezi örtün ve etrafına lastik geçirerek kapak işlevi görmesini sağlayın.

Damak tadınıza göre çay 4-10 gün fermantasyona bırakın. Ne kadar uzun süre beklerse etkisinin de o derece artacağını unutmayın.

*Tarif www.aysetolga.com’dan alınmıştır.

Benzer Yazılar