Kahve Severlere Özel

Kahve birçoğumuzun hayatı için vazgeçilmez. Ancak, zaman zaman kahvenin zararlı olduğu, zaman zaman ise metabolizmayı hızlandırmak için oldukça faydalı olduğu söyleniyor.

Vücudumuzda yarattığı etki konusunda ise haliyle herkesin kafası karışıyor. Byrdie’nin beslenme uzmanı Michelle Braude ile gerçekleştirdiği özel röportaj ise kahve hakkında düşüncelerimizi olumlu yöne çeviriyor. Kahvenin sağlıklı olduğunu savunan Braude’tan ve Healthline.com’dan derlediğimiz minik notlar şöyle:

Kahve kilo vermenize etki edebilir

Kahve ya da kafein metabolizma hızına %3 ila 11 arasında etki ediyor. Metabolizma hızımız ne kadar yüksekse, kilo vermemiz de o kadar kolaylaşıyor. PopSugar İngiltere de ise kafeinin yağ yakımını %29 oranında artırdığını gösteren bir çalışma sunuluyor.

Kahve ayrıca tokluk hissi verdiği ve iştahı azalttığı için de kilo vermek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Enerji verir

Kahvenin enerji artışı sağladığı biliniyor. Sadece zihinsel uyanıklığı değil, aynı zamanda atletik ve fiziksel performansı artırdığı da söyleniyor.

Kaç fincan içmeli?

Beslenme uzmanları genellikle bir ya da iki fincanın ideal olduğunu söylese de, Braude’un cevabı bizi oldukça şaşırttı. Braude 400 gramı aşmayacak şekilde dört fincana kadar kahve (şekersiz) içilebileceğini söylüyor. Kahveyi bırakmaya ve azaltmaya çalışan birçok insanın aksine Braude içilmesini tavsiye ediyor. Ancak, elbette, çok da abartmamak gerekiyor. Kahvenin olumlu etkilerinin yanında, stresi, potensiyal kalp çarpıntısını artırdığı da biliniyor. Ayrıca hamilelerin de kahve içmesi tavsiye edilmiyor.

İdeal kahve saati

En etkili sonucu almak isteyenler, spor ve egzersizlerinden yarım saat önce kahve tüketmeli. Ayrıca sabah kahvesi de sabahları daha enerjik kılmak için oldukça etkili. Ancak Braude, kalkar kalkmaz içmek yerine, uyandıktan en az bir saat sonra içilmesini tavsiye ediyor. Daha sağlıklı bir gece uykusu için ise 16.00’dan sonra içilmemesi gerektiğini vurguluyor.

*Kahve severler için dünyanın farklı bölgelerinden derlediğimiz kahvenin 10 haline göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Benzer Yazılar