İtalya’da Trüf Mantarı Avı

Fotoğraflar: smy.fi

Eşsiz bir doğa, uzun bir yürüyüş ve tüfeksiz, kansız av heyecanı: İtalya’da trüf mantarı avına çıkmanın riski az, eğlencesi bol.

Av silahı: Özel eğitimli köpeklerin koku alma duyuları… Avcılar, köpeklerin işaret ettiği noktalarda toprağı kazıyorlar ve yeryüzünün en lüks, en pahalı besin maddelerinden biri olan trüf mantarına ulaşıyorlar. Son yıllarda, av heyecanını yaşamak isteyen meraklılar da mantar peşindeki uzun yürüyüşlere katılabiliyor; özel turlar sayesinde yerel avcılara eşlik edebiliyor.

Aslında trüf mantarı Avrupa’nın farklı ülkelerinde, hatta Avrupa dışındaki kıtalarda da yetişebiliyor. Ama meraklılarının iyi bildiği üzere, İtalya ve Fransa’da yetişen mantarlar daha değerli sayılıyor. İtalya’da Piedmont, Marche ve Toscana bölgeleri en seçkin mantarların toplandığı yerler.

Trüf mantarının üç ana türü için üç ayrı av sezonu var. En değerli tür olarak görülen beyaz trüfün izi, Ekim-Aralık döneminde sürülüyor. Siyah kış trüfü, sonbahar ortalarından Mart sonuna kadar toplanıyor. Siyah yaz trüfü, diğer adıyla “Burgundy” için sezon Nisan ayında açılıyor, Eylül sonuna kadar uzayabiliyor. Yani, trüf avına katılmaya niyetlendikten sonra yılın her döneminde bir tura katılabilmek mümkün.

Trüf avları genellikle yerel lokantardaki ziyafetlerle noktalanıyor. Bazı turlar, trüf kullanımı konusunda yol gösteren yemek atölyesi programlarını da kapsıyor.

Piedmont, Marche ve Toscana, kış trüfü avcılarını yolcu ederken yaz trüfü avcılarını karşılamaya hazırlanıyor.

Fotoğraf: nerodicognaro.com

Benzer Yazılar

Seeking for Truffles In Italy

Fotoğraflar: smy.fi

An unmatched nature, a long walk and a hunt without violence, truffle hunts in Italy have low risks, and they are also fun.

Hunting rifle: Senses of those trained dogs… Hunters point to the ground which the dogs dig and from it find the precious and expensive resource, truffles. During the last years, hunt enthusiast join for long walks looking for truffles; through private tours, they come together with local hunters.

Actually, truffles grow in different countries in Europe and also in other continents. However, as the enthusiasts know truffles in Italy and France are considered to be worth more. Piedmont, Marche, and Toscana are all regions for outstanding truffles.

Truffles have three hunting seasons, as there are three different types. White truffles, which are the considered to be the most distinguished, are tracked during October-December. Black winter truffles are to be collected from autumn to March. For black summer truffles i.e. “Burgundy” the season opens after April and lasts until September. Long story short, it is possible to join a tour throughout the year.

Truffle hunts usually end up with feasts at a nearby restaurant. Some tours also encompass cooking workshops which show how to use truffles.

While Piedmont, Marche, and Toscana are seeing winter truffle hunters off, they prepare to welcome summer truffle hunters.

Fotoğraf: nerodicognaro.com

Related Posts