İtalya’da Trüf Mantarı Avı

Fotoğraflar: smy.fi

Eşsiz bir doğa, uzun bir yürüyüş ve tüfeksiz, kansız av heyecanı: İtalya’da trüf mantarı avına çıkmanın riski az, eğlencesi bol.

Av silahı: Özel eğitimli köpeklerin koku alma duyuları… Avcılar, köpeklerin işaret ettiği noktalarda toprağı kazıyorlar ve yeryüzünün en lüks, en pahalı besin maddelerinden biri olan trüf mantarına ulaşıyorlar. Son yıllarda, av heyecanını yaşamak isteyen meraklılar da mantar peşindeki uzun yürüyüşlere katılabiliyor; özel turlar sayesinde yerel avcılara eşlik edebiliyor.

Aslında trüf mantarı Avrupa’nın farklı ülkelerinde, hatta Avrupa dışındaki kıtalarda da yetişebiliyor. Ama meraklılarının iyi bildiği üzere, İtalya ve Fransa’da yetişen mantarlar daha değerli sayılıyor. İtalya’da Piedmont, Marche ve Toscana bölgeleri en seçkin mantarların toplandığı yerler.

Trüf mantarının üç ana türü için üç ayrı av sezonu var. En değerli tür olarak görülen beyaz trüfün izi, Ekim-Aralık döneminde sürülüyor. Siyah kış trüfü, sonbahar ortalarından Mart sonuna kadar toplanıyor. Siyah yaz trüfü, diğer adıyla “Burgundy” için sezon Nisan ayında açılıyor, Eylül sonuna kadar uzayabiliyor. Yani, trüf avına katılmaya niyetlendikten sonra yılın her döneminde bir tura katılabilmek mümkün.

Trüf avları genellikle yerel lokantardaki ziyafetlerle noktalanıyor. Bazı turlar, trüf kullanımı konusunda yol gösteren yemek atölyesi programlarını da kapsıyor.

Piedmont, Marche ve Toscana, kış trüfü avcılarını yolcu ederken yaz trüfü avcılarını karşılamaya hazırlanıyor.

Fotoğraf: nerodicognaro.com

Benzer Yazılar