İrlanda’da Sinema Tarihine Yolculuk

Fotoğraf: uziporai.com.br

İrlanda, özgün doğal yapısı ve kimi zaman huzur kimi zaman hüzün veren manzaralarıyla 1950’lerden bu yana birçok unutulmaz filmin setine ev sahipliği yaptı.

Yalnızca Britanya sinemasının değil Hollywood’un da tercih ettiği bir bölge oldu. İrlanda’yı sinema tarihinin hatıraları eşliğinde gezmek, son dönemin seyahat trendlerinden biri.

Star Wars efsanesi, Harry Potter serisi, Türkiye’de Prenses Gellin adıyla gösterilen The Princess Bride,John Ford’un 1952 tarihli klasiği The Quiet Man, cesur yüreklerin favorisi Braveheart, Tom Cruise ile Nicole Kidman’ı buluşturan Far and Away (Uzak Ufuklar), mektuplara bölünmüş bir hikayenin filmi olan P.S. I Love You ve orijinal adıyla Ryan’s Daughter, Türkiye’deki gösterim adıyla İrlandalı Kız… Tüm bu filmlerin yolu İrlanda’dan geçti. 21. yüzyılın en popüler dizilerinden Game of Thrones’un İrlanda seti de harıl harıl çalışmaya devam ediyor.

İrlanda film turları, bu filmlerin çekildiği bölgeleri ve setlerden geriye kalanları görme imkanı sunuyor. Şatolar ve kaleler gibi, İrlanda kültür mirasının diğer zenginlikleriyle birlikte…

Bölgede birçok şirket film turları düzenliyor ve seçenekler  bir hayli fazla. Kısa tur paketlerinin süresi, üç ya da dört gün. Tüm setleri görmek isteyenler için paket süreleri on güne kadar çıkabiliyor.

Fotoğraf: come2ireland.com

Benzer Yazılar