En Yeni Mekanlarıyla New York…

Augustine
Beekman Hotel

Yazan: Özlem Avcıoğlu

New York ikinci evimiz olduğu için çok sık gittiğim bir şehir. Özellikle de ailece yeni yılı New York’ta karşılamak bizim için bir gelenek haline geldi. Ancak son senelerde özellikle beni heyecanlandıracak yeni restoran ve otellerin eksikliğinden de yakınıyordum doğrusu.. Geçen haftalardaki son ziyaretimde ise şehirde bambaşka bir enerji hissettim.  Geçen yıllara göre New York’u çok daha canlanmış ve ekonomik kriz rehavetini tamamen üzerinden atmış buldum. Hello için de hızla ardı ardına açılan yeme içme mekanları ve yeni otellerin arasında en beğendiklerimi yazdım bu sayıya…

Şehirde gözlemlediğim en son trend, tüm iyi ve yeni yerlerin otellerin bünyesinde açılan restaurantlar olduğu ve bu mekanların hemen hepsinin de 23. caddesinin altı olan Downtown’da bulunması…

Keith Macnally’nin yeni bebeği, Augustine:

Keith Macnally’nin 25 yıldır New York’un en iyi ve hala popülerliğini sürdüren birçok lokantasında imzası var. Odeon, Balthazar, Schiller, Mimetta Tavern, Cherce Midi ve binası yenilendikten sonra tekrar açılacak olan Pastis onun elindem çıkma. Bu sene yeni restore olan Beekman Hotel’in altında; şehrin en popüler restoranında yine onun imzası var. Augustine şık bir Fransız Bistro su tarzında döşenmiş. Şef Daniel Parilla’nın elinden çıkma menü klasik Fransız mutfağından çeşitler sunuyor ve tabii ki rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız her restoranında olduğu gibi imkansız.

Yenilenen bir ‘masterpiece’; Beekman Hotel

World Trade Center ve Santiago Calatrava’nın Oculus istasyonunun açılması ile Dowtown New York şu sıralar oldukça gözde mahallelerden biri.Thompson Hotel grubu da bu fırsatı eğerlendirip 1881 yılında inşa edilen Quenn Anne binasını restore edip ihtişamlı ve lüks bir otel yaratmış. Otelin 9 katlı atriumu ve Martin Brudnizki Design Studio’nun elinden çıkma çoğu binada bulunan orjinal halı, sanat ve mobilyaları ile yaratılan zamansız dekorasyonu girer girmez insanı büyülüyor  Ünlü restoratör Tom Colicchio’nun en son açtığı  Fowler & Wells restoran ve kafesi otele girer girmez sizi iddialı bir şekilde karşılıyor.

 

Mario Batali’nin en yeni restoranı; La Sirena

Tüm dünyada restoranları bulunan, birçok yemek kitabı sahibi ve aynı zamanda TV  programları ile tanıdığımız İtalyan Şef Mario Batali de en son restoranı La Sirena’yı, Meatpacking bölgesinde bulunan Maritime Hotel’in hemen altında açtı bu sene. Sade dekorasyonu ve modern İtalyan mutfağı ile öne çıkan yer aynı zamanda büyük bir bahçeye de sahip ve sadece akşam yemekleri için açık ..

Şehrin en iyi yeni restoranı açık ara ile; Le Coucou

Lafayette Street’in aşağı Sohomahallesinde yeni açılan 11 Howard Hotel Anda Andrei tarafından tasarlanan çağdaş dekorasyonu ve daha sizi lobi de karşılayan Tayvanlı sanatçı Katie Yang’ın heykelleri ile açıldığı andan itibaren şehrin gözdelerinden biri oldu. Ancak otelin en çok söz edilen yeri alt katında bulunan ve aslen Philadelphialı olan restoratör (New York’taki Buddakan da onun eseri) Stephen Star’ın son yıldızı. Paris’li ünlü şef Daniel Rose’un yönetiminde şehrin en iyi en yeni Fransız restaurantı Le CouCou şu anda aynı zamanda yer bulması en son yerleriden biri. Girer girmez çok iyi bir tasarımcının elinden çıktığı hemen belli olan bu şık bar ve restaurantta ünlü Roman and Williams’ın imzası var. Akşam yemeği için yer bulamayanlar üzülmesim aynı zamanda otel restaurantı olarak da görev yaptığı için öğle yemekleri için de açık Le Coucou.

Le Coucou
La Sirena
Le Coucou
Vandal
Vandal

New York’a yeni bir renk katan dev mekan; Vandal

Bowery street üzerinde bulunan nefes kesici güzellikteki botanik galerisi Ovando’dan geçerek girdiğiniz Vandal, sizi büyüklüğü ile şaşırtıyor. Bir çok bölümden oluşan iki katlı ve 2200 metrekare mekan bar, yeme içme mekanları ve alt kattaki kulüp’den oluşuyor. Tao grubunun bu görkemli son mekanına girdiğiniz anda sizi Rockwell Gruba ait mor bir ters tavşan ve önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girmiş bir kalabalık karşılıyor. Mekan kadar; İtalyan, Arjantin, Uzakdoğu karışımı menüsü ve yine bol seçenekli kokteylleri kafanızı karıştırsa da, mekanın büyüsüne kapılıp gidiyorsunuz. Vandal’ın en büyük özeliği duvarlarında bulunan, Hush, Apexer, Tristan Eaton, Will Barras gibi artistleri elinden çıkma dev graffiti’ler, tanınmış oyuncu ve mankenleri görebileceğiniz New York’un en son trend yerlerinden biri Vandal aynı zamanda…

Yeni Soho House Lower Esat Side’ da

Epeydir beklenen New York’un 2. Soho House u Ludlow Street’te 143 yıllık bir binanın içinde sonunda açıldı..Buraya özel olarak tasarlanan mobilya ve seçilen objeler, şömine karşısındaki lounge bölümü ve özellikle de vejeteryan yemekler sunan Ludlow House’un terasında yer alan Duckedup’ı ile adından sıkça söz ettiriyor.

Özlem Avcıoğlu’nun seyahat sitesi: http://travelmodus.com/

Soho House

Benzer Yazılar