Düğün Gününüzde Yemekten Kaçınmanız Gereken Besinler

Yaz düğünleri yaklaşıyor. Düğün gününde ise stresten çoğu gelin yemek yemeyi atlıyor; ya da sağlıksız atıştırmalıklara yöneliyor. Ancak şişkinlik, gaz probleminden uzak olmanız ve rahatsız hissetmemeniz için özellikle düğün gününüzde yemenizi/içmenizi önermediğimiz bazı besinler var. İşte onlardan bazıları…

Şeker:

Düğün öncesi şekerden uzak durmanızı öneriyoruz. Şeker ihtiyacı duyuyorsanız bunun yerine meyvelere yönelebilirsiniz. Ancak elbette muz ve üzüm gibi bol şeker içerenler yerine tercihinizi, böğürtlen, çilek, kivi gibi meyvelerden yana yapmanızda fayda var.

Peynir:

Peynirin içerisinde bulunan yağ sindirimi zorlaştırıyor; bu da şişkinlik ve yorgunluk hissini beraberinde getiriyor. Bu nedenle, düğün gününüzde peynir de uzak durmanız gereken besinler arasında.

Kafein:

Özellikle düğün gününüzde kahveye daha çok ihtiyaç duyabilirsiniz; ama içerisindeki kafein sizi daha gergin ve sinirli hissettirebilir. Belki küçük bir fincan içip bırakabilir ya da bitki çaylarına yönelebilirsiniz.

 

 

 

Alkol:

En azından düğün seremonisi başlayana kadar alkolden uzak durmaya çalışın. Özellikle bira ve gazlı içecekler midede karbondioksit salgıladığı için, gaz ve şişkinlik yapma olasılığı yüksek.

Baharat:

Baharatlı yemekler asit reflüsüne ve mide yanmasına neden olabilir. Daha ferah bir nefes için de düğün gününüzde baharattan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Gazlı içecekler:

Alkol ile benzer sebeplerden dolayı, gazlı içeceklerden de uzak durmanızda fayda var. Su her zaman ilk tercihiniz olsun.

Yağlı yiyecekler:

Ağır ve bol yağlı yiyecekler yerine, doğal yağlar içeren salatalara yönelebilirsiniz. Özellikle avokado, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı bazlı olanları tercih edebilirsiniz.

Karbonhidrat:

Kraker, makarna ve patates gibi bol miktarda lif içeren ve gaza sebep olan karbonhidrat besinleri de düğün günü uzak durmanız gerekenler arasında…

Benzer Yazılar