Denizde Konfor, Karada Keşif

Papua New Guinea
Galapagos Islands

Uzun gemi yolculukları, uluslararası dille “cruise” serüvenleri…

Bir cruise yolculuğunu yalnızca denizdeki konforla ya da büyük liman kentlerinin enerjisiyle yaşayabilirsiniz elbette. Ama işin içine keşif heyecanı katmak da var…

Cruise gemilerinin keşif için demir alması bir 21. yüzyıl trendi. Her yıl gemilerin rotalarına yeni coğrafyalar, yeni limanlar ekleniyor, trend yayılıyor.

Antarktika rotası, keşif gezilerinin klasiklerinden biri. İklim koşulları nedeniyle, bu rota ancak Kasım-Şubat döneminde kullanılabiliyor. Yolculuklar çoğunlukla Arjantin ya da Şili’den başlıyor. İlk günlerde Güney Amerika’nın fiyortlarına teğet geçtikten sonra… Buzlu bir dünyaya geçiş ve isteyenler için, koca gemiden inip Zodiac’a biniş… İşin ucunda, penguenleri doğal yaşam alanlarında görmek bile var.

Ters rota, kuzey rotası… Bu kez seyahat mevsimi, Haziran-Ağustos dönemi. Görebilme heyecanı yaşanacak hayvan, kutup ayısı. Uzaktan tabii ki… ABD çıkışlı olarak Alaska üzerinden kutup bölgesine uzanan seçenekler de var, İskandinavya çıkışlı olarak Norveç’in fiyortlarından Grönland’a ve daha kuzeye uzanan seçenekler de…

Pasifik’te, adı Charles Darwin’le özdeşleşmiş Galapagos Adaları’nı da kapsayan bir yeniden keşif arayışı… Avustralya-Yeni Zelanda sahillerinden Papua Yeni Gine’nin ilginç ve biraz tehlikeli limanlarına kadar uzanan heyecanlı bir yolculuk… Denizdeki rotadan nehirdeki rotaya geçen Amazon serüveni… Borneo’nun gizemleriyle birlikte çok şey vaat eden Asya hattı… Lüks gemilerdeki konforla keşif ruhunu birleştiren seyahat paketleri beş kıtaya yayılıyor; hayalleri gerçeğe dönüştürebilme imkanı olanlar için seçenekler çoğalıyor.

Alaska

Benzer Yazılar