Çizgi Filmler ve Klasik Müzik Aşkı

Hepimiz gibi ben de Bugs Bunny, Tom ve Jerry ve Temel Reis izleyerek büyüdüm. Çünkü tek kanallı televizyon tarihimizde başka bir seçeneğimiz yoktu.

Bu çizgi filmler, belki o zamanlar farkında bile olmadan klasik müzik sevgimi geliştirdi. (Anne, özür dilerim ama müzik sevgimde Bugs Bunny kadar etkili değildiniz!) Belki şimdi bir klasik müzik bağımlısı değilim ama hangi filmi izlersem izleyeyim, bir filmin büyüsüne kapılırken, kulağım hep arka fonda, filmi nasıl bir müzikle ya da ne kadar etkileyici bir şarkı ile beslediklerine odaklanıyorum.

Peki sizin aklınıza, klasik müzik ve çocuk deyince ne geliyor? Bütün anneler gibi, benim de ilk aklıma gelen güzel bir uyku saati. Loş bir odada, sözleri olmayan yumuşak bir müzik ve huzur içinde mışıl mışıl uyuyan bir bebek. Sonra ne mi geliyor? Evet, kendim dahil olmak üzere, herkesin ayni şeyi düşündüğünden eminim. Çizgi filmler. Kim Fantasia’da sivri şapkası ve uzun cüppesiyle Mickey Mouse’u hatırlamaz? Ya da Bugs Bunny’nin smokini içinde piyano başında kendinden geçerek resital verdiğini unutur? Klasik müziğin ne kadar kuvvetli bir şekilde hikayeyi anlattığını ve hislerimize, duygularımıza nasıl tanıklık ettiğini, Tom’un Jerry’i yi kovalamalarından göremedik mi? O sıralar çocukça mırıldandığımız melodilerin aslında bir Wagner, Rossini yada Bach olduğunu bilseydik, herhalde kendimizle gurur duyardık.

Artık klasik müziğin bebek ve çocukların zihinsel, beyinsel, kişisel gelişimleri üzerindeki olumlu etkilerden bahsetmeme bile gerek yok. Bu konuda her anne bir sürü kitap okuyup, akademik makalelere göz atmıştır. Ama klasik müziği sadece çocuğumuzu daha “akıllı” ya da daha “uysal” yapar diye dinletmeyin. Klasik müziği çocuklarınız ve kendiniz için eğlenceli hale getirin. Çünkü inanıyorum ki, müzik sevgisiyle büyüyen nesiller duygusal, ahlaki ve kültürel açıdan hayatta her zaman bir adım önde gidiyorlar.

Nasıl mı daha eğlenceli hale gelebilir?

Arabada beraber dinleyin; çocuklar sünger gibidir. Etraflarında olan biten her şeyi emerler. Çizgi filmlerde ve çocuk filmlerinde dinlediğiniz parçaların bulunduğu Spotify ya da Apple Music listelerini arabanızda dinleyebilirsiniz. Yol boyunca, çizgi filmlerdeki karakterlerin bu şarkılar eşliğinde neler yaptığını konuşarak klasik müzik konusunu eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yalnızca dinleyerek değil, birlikte okuyarak da hayatınızı zenginleştirebilirsiniz. Ama klasik müzik tarihini insanın içini kıyarak anlatan kalın kitaplardan değil. Aklıma ilk gelen,  bestecilerin hayatlarından eğlenceli kesitlerin hikaye edildiği, hem kitap hem CD olarak satılan “Bay Majör ile Klasik Müzik Masalları”. Sizler de Vivaldi ne hislerle Dört Mevsim’i bestelemiş, öğrenmek istemez misiniz? Ya da bizim sık sık yaptığımız gibi, mutfaktan gelen patlamış mısır kokuları ve  meyveler eşliğinde, fonda klasik müzik çalan  filmleri ailece seyredin. Unutmayın, burada asıl amaç filmi seyretmek değil. Ailece bir araya gelip, gürültülü bir şekilde mısırlarınızı yerken, eğlenceyi ve müziği paylaşmak. The Sound of Music, Oz Büyücüsü, Mary Poppins, Frozen, Singing in the Rain… Evinizde mutlaka bu klasik eserlerden birisi vardır.

Ben şahsen bu akşam kızım Defne ile yeni versiyonu geçen hafta vizyona giren Güzel ve Çirkin’in eski animasyon versiyonunu seyredeceğim. Hem güzel vakit geçireceğiz, hem de güzel melodiler eşliğinde müziğe doyacağız.

Bence siz de öyle yapın!

Seçil Özdemir

Benzer Yazılar