Çalışan Anneler İçin Sabah Rutinini Hızlandırma Yolları

Eğer çalışan bir anneyseniz, koşuşturmalı bir sabah sizi bekliyor demektir.

Hazırlanması gereken kahvaltı, çocukları hazırlama süreci, üstünüze uyabilecek ayakkabıları bulma telaşı, saç, makyaj ve fazlası… San Francisco’da yaşayan yaşam koçu Amber Rosenberg’e göre özellikle sabahları üzerinize binen bu iş yükünü, 10 basit yöntemle azaltmanız mümkün.

1. Kendinize Bir Üniforma Edinin:

Kulağa ilginç geliyor evet. Ama üniforma her zaman lise yıllarını çağrıştırmak zorunda değil. Dolabınızı birbirleriyle uygun tasarımlar ve renklerle donattığınız zaman ne giyeceğim derdini de büyük ölçüde azaltmış oluyorsunuz. Kafanızda mevsimlere göre belirlediğiniz bir renk paletiniz olsun. Alışverişinizi de sadece bu doğrultuda yapın. Böylece hem zamandan, hem de gereksiz masraftan tasarruf edeceksiniz.

2. Kahvaltı Menüsü Hazırlayın

Her gün aynı şeyleri yemek bıktırıcı olabilir. Ama sabit bir menü hayatınızı çok kolaylaştıracak. Dilerseniz kahvaltıda hazırlayacaklarınızı günlere de bölebilirsiniz. Her gün için belirlediğiniz menüyü yazın ve buzdolabına asın. Evdekiler de bu düzene alışacak ve her kafadan çıkan farklı seslerin önüne geçmiş olacaksınız.

3. Kafanızı Telefonunuzun Ekranından Kaldırın

Hepimizin sabah ilk iş olarak maillerimizi kontrol etme alışkanlığı var. Ama bu durumu bazen abartıyoruz. Telefonunuzla ilgilenmeyi beş dakika ile sınırlandırın… Ayrıca maillerinizi de evden çıkmadan cevaplamaya başlamayın. Tabi bir de dürüst olalım, sabah ilk iş yaptığımız bir diğer şey, Instagram feed’imizi yenilemek… Onu da mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışın.

4. Kendinize Ayıracağınız 10 dakika Uykudan Daha İyi Gelebilir

Eğer küçük çocuklarınız varsa, her gün onların gürültüsü ile birlikte uyanıyor olabilirsiniz. Ama bu size iyi geliyor mu bir düşünün? Belki kendinize ayıracağınız yarım saatlik zaman size daha iyi hissettirecek. Biraz daha erken uyanmayı deneyin ve çocuklarınız kalkmadan kahveniz ve gazetenizle baş başa kalın.

5. Duşunuzu Geceden Alın

Gece ne kadar yorgun olursanız olun yatmadan önce duşunuzu alın ve sabah yapmanız gereken onlarca işin bir maddesini eleyin. Ayrıca sabah kapının önünde sizi bekleyen çocuklarınızın gürültüsü olmayınca, çok daha stressiz olacaksınız.

6. Güzellik Rutininizi Belirleyin

Kıyafette belirlediğiniz üniforma gibi, makyajda da günlük bir rutininiz olsun. On dakika ya da daha kısa bir sürede tamamlayacağınız bir gündüz makyajını tercih edin.

7. Küçük Ayrıntıları Geceden Halledin

Eğer bir konu üzerinde gece mi yapsam sabaha mı ertelesem diye düşünüyorsanız, mutlaka geceden yapın. Hatta çocuklar uyuduktan sonra, kendinize otuz dakika ayırın ve bu küçük ama yapılması gereken işleri hayata geçirin. Eğer çocuklarınız yeterince büyükse onlarla da iş bölümü yapmayı deneyin.

8. Kendinizin ve çocuklarınızın kıyafetlerini Geceden Asın

Üniformanız olsun olmasın, bir gece önceden belirleyip astığınız kıyafet, zaman tasarrufu sağlayacak. Bunu bir de çocuklarınız için yaptığınızda, sabah olacak giyinme karmaşasını en aza indirgemiş olacaksınız.

9. Çocuklarınıza Görevler Verin

Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Eğer çocuklarınız biraz büyüdüyse ona yapabileceği görevler vermeye başlayın. Bu durum çocuklarınızın bağımsızlığını ve kendilerine güvenlerini de arttırmış olacak.

10. Çıkarken Yanınıza Alacaklarınızı Önceden Hazır edin

Çocuklarınız eşyalarının nerede olduğunu devamlı size soruyorsa ya da bazı eşyalar sürekli evde unutuluyorsa, bunun için de bir yöntem geliştirin. Sabah herkesin yanına alması gereken eşyalar için bir liste hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan eşyaları ise kapının önünde biriktirin.

Benzer Yazılar