Çin Yeni Yılı ve Kova’da Yeni Ay

Mutlu Çin Yeni Yılı!

Bu satırları size İstanbul – Los Angeles uçuşundan yazıyorum. Hem havadaki hem kafamdaki türbülans sebebi ile normalden daha çok yazım hatası yapmış olabilirim. Kaptan da şimdi anons etti: Herşey kontrol altında, yerinize oturun ve uçuşun keyfini çıkartın.

Birkaç gün önce hava burcu olan Kova’ya geçiş yaptık ve her zamanki gibi Kova’daki yeni ayda, 4-5 Şubat’da Çin yeni yılını kutlayacağız. 4 Şubat 2019’dan 24 Ocak 2020’ye kadar Miss Piggy’yi ve uzaydaki domuzcukları ziyaret ediyor olacağız. Çin yıldız kuşağındaki 12’inci hayvan domuz olduğundan, 60 yıllık Toprak burçları döngüsünü tamamlayıp 60 yıllık Metal burçlarına giriş yapacağız demek oluyor. Toprak burçları esnasında dünya üzerindeki etkimizi ve tüm yaşam formlarına olan zararımızın farkına vardık. 2020 yılından itibaren bizi bekleyen 60 yıllık Metal burçları döneminde (ben Cyborg dönemi diyorum), bu konuları düzeltmek için elimizde araçlar olacak. Kendi mahsülümüz olan ‘metal’ yapay zeka ile de uğraşmamız gerekecek.

Kova’da Yeni Ay

Çin yeni yılı her zaman kış gün dönümü ve ilkbahar ekinoksunun ortasını simgeleyen Kova’daki yeni aya denk gelir. Kova’daki yeni ay sırasında Güneş ve Ay elektromanyetik taşıyıcının etikisi altında buluşur. Astrolojik açıdan bakarsak, Kova insanlığı temsil eden burçtur. Kardeşliği, vericiliği, eşitliği, demokrasiyi, çıkarcı olmamayı, bilimi, teknolojiyi, metafiziği ve geleceği de temsil eder. Kova’daki yeni ay esnasında insanlık evine, özüne, onu bir ‘tür’ yapan şeye dönüş yaparız. Kova aynı zamanda umutlarımızın tezahürü, dileklerimizin burcudur. Kova yeni ayını aynı zamanda 2019 yılında başarmak istediklerinize hız vermek için kullanabilirsiniz. 1 Ocak aslında astrolojik olarak özel bir gün değildir bu nedenle yeni yıl kararlarının %90’ını gerçekleşmez. Öte yandan Çin yeni yılı, yeni ay kutlaması olduğundan, yıllık projenize başlamak için çok uğurlu bir zamandır.

Kova’da yeni ay, yeni bir arkadaşlığa, teknoloji, yenilik veya toplum ile ilgili bir projeye başlamak için de çok doğru zamandır.

2019’a Giriş

Köpek yılı 2018, beklendiği üzere oldukça yırtıcıydı. Batılı astrologlar dahil bir çok Çinliye göre 2019 biraz daha yumuşak geçecek. Daha az geri hareket var ve tutulmalar daha az dramatik. Yine de Temmuz ayında ve yıl sonunda birkaç tansiyon noktası var. Mart ayında tam da Brexit ve Çin-Amerikan ticari kavgasının ortasında, Uranüs’ün (isyan ve başkaldırı) Oğlak’a tekrar girişini (finans) deneyimleyeceğiz. Hatırlatmak gerekirse Uranüs Oğlak burcuna ilk Mayıs ayında, ticari kavga başladığında giriş yapmıştı. En son Uranüs Oğlak burcundayken Büyük Buhran zamanıydı. Ayrıca yılın sonunda ve 2020’nin başlarında meydana gelecek Satürn Pluto kesişimi de ekonomik krizi akıllara getirir. Ancak şans gezegeni Jüpiter Yay burcunda ve bu herkes için iyi bir anlam taşıyor. Jüpiter gerçekleri ortaya çıkartır. Aynı zamanda büyüme ve gelişim için fırsatlar yaratır.

Domuz Yılı (1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007)

Domuz yılında neler olacak? Domuz pis bir hayvan olarak bilinse de aslında burda temizliği temsil ediyor. Feng Shui’ye göre, domuz yılında, evinizde, ofisinizde veya arabanızda birşeyleri tıkıştırdığınız yerleri veya en karışık alanı bulmanız önerilir. Bu belki bir dolap, çekmece, tavanarası, kiler veya yatak altı olabilir. Herşeyi dökün, gereksizleri atın ve tekrar yerleştirin. Domuz önümüzdeki 300 yıl için son toprak burcu olduğuna göre, dünya ile bağlantı kurmak için harika bir sene. Bahçe işleri, peysaj, saksıya çiçek dikmek, doğa ile tekrar bağlantı kurmak ve yeşil alanlarda vakit geçirmek tavsiye edilir.

Domuz yılında, biraz yatırım yapmak da iyi olur. Daha az harcama yapmak ve para biriktirmek tavsiye edilir. Domuzlar domuz gibi yemeyi severler o yüzden dikkat edin. 900 gram doğarlar ve 90-130 kilolara kadar gelebilirler. Yani gerçekten çok yerler. Bu çok haz verebilir ve bağımlılık da yapabilir, dikkat edin. Ama aynı zamanda domuz yılı çok da yaratıcıdır. Beş duyu ile ilişkimiz güçlüdür ve bu sayede sanat ve yaratıcılığın tüm formları bundan faydalanır. Bu yıl, duşta şarkı sözlemekten yemek yapmaya, rol yapmaktan masaj yapmaya, müzikten sevişmeye tüm yaratıcılıklarınızı geliştirme yılı.

Domuz burcu, ejderha, maymun ve horoz gibi ilginin odak noktası olmayı sevmez. Egonuzu söndürüp ayaklarınızı yere basmak için iyi bir yıl. Sosyal aktivite ve aile için de iyi bir yıl. En iyisi kümsesinizde oturup sebzeleri ekmeye başlayın.

Yaban Domuzları ve Liderlik

Domuz mitalojide tanrıça ile eşleştirilir. Mısır’daki Isis’den Yunanistan’daki Demeter’e ve Budizm’deki Mariachi’ye, tanrıça domuzlar gün batımı ve ışığı temsil eder. Kimi dindar kişi tanrıçaya tapınmayı bertaraf etmek için domuz etini küçümser.

Aslına bakarsanız, domuz eti oldukça sağlıksızdır ve domuz yılında domuz sucuğu yemek mitolojik olarak yamyamlık gibi olur. Domuz aynı zamanda kahramanın ölümü ile de eşleştirilir. Daha önce de söylediğim gibi domuz ilgiyi üzerine çekmeyi sevmez ve bu nedenle hikayede adı geçmesi de liderler ve diktatörler tarafından hiç hoş karşılanmaz. Günümüzün pöpüler ve modern mitolojisi Games of Thrones’da bile Robert Baratheon vahşi bir yaban domuzunu avlarken ölür. Pratikte belki bu de bu yıl kralların, CEO’ların, liderlerin ve başkanların saltanatını bitirecektir.

Domuz yılınız kutlu olsun. Dünyadaki tüm domuzlara harika bir sene, ayrıca hepimize huzur, nefret ve direnç olmayan bir yıl ve Kova’nın elektromanyetik dalgalarında keyifli bir sörf dilerim.

Gahl Sasson’dan çeviridir.

Benzer Yazılar