Kış Depresyonundan Korunmak Elinizde

Havaların soğuması depresyona sebep olabiliyor. Hatta bazen insan tüm gün yataktan çıkmak istemiyor, haklısınız. Ancak alacağınız ufak önlemlerle kış depresyonuna meydan okumak elinizde.

Işıktan vazgeçmeyin: Hava soğuk, hatta bulutluysa bile gün ışığını hissetmek için kısa süreliğine de olsa kendinizi sokağa atın. Güneş ışığı doğal olarak beynin duygusal merkezini uyarır ve iyi hissetmenizi sağlar.

Hareket şart: Depresyondan korunmak için en iyi egzersizler: koşu, yüzme, pilates ve yoga. Hatta Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre haftada 3 kez yoga yapan kişilerin depresyona girme riski yapmayanlara göre oldukça az.

Şeker ve karbonhidrata dikkat: Mutluluk ve canlılık hissi veren serotonin hormonunun seviyesi düştüğünde, karbonhidrat ve şekerli gıdaları tüketme isteği artar. Ek olarak, kışın vücut ısınmak için şekere ihtiyaç duyma eğiliminde olur. Öte yandan, şekerli gıdalara bağımlılık fizyolojik bir gerçektir. Bunlar bedende uyuşturucular gibi biyokimyasal sistemleri etkiler. Sonuç olarak, ne yediğiniz nasıl hissettiğinizi ciddi ölçüde etkiler. Zor olsa da, kış aylarında bu gıdaları tüketirken ipin ucunu kaçırmamak önemli.

Çevrenizi unutmayın: Arkadaşların, ailenin, komşuların önemini azımsamayın. Sizi destekleyecek ve mutlu olmanızı isteyecek insanları aklınızda tutun. İhtiyaç duyduğunuzda size cesaretlendirmelerine izin verin. Çevrenizdeki dostlarınıza bir telefon açmak ya da kahve içmeye davet etmek emin olun sizi canlandırır.

Benzer Yazılar