Beş Kıtada Golf Oynamak

Fancourt, wetu.com
Leopard Creek, golfersglobe.com

Golf tutkunları için sahanın kalitesi ve güzelliği önemli elbette. Ama bir golf seyahatinin saha dışında geçirilen saatleri de var. Bu nedenle, 24 saat boyunca sahada ve dışarıda bolca keyif vaat eden adresler bulmak önemli.

Luxury Travel Magazine, ideal golf tatilini arayanlar için bir öneri listesi hazırladı. Listede beş kıtaya yayılmış seçenekler var.

Cape Town ile Port Elizabeth arasında yer alan George kentindeki Fancourt, üç golf sahası ve oteliyle, Afrika kıtasının en önemli golf merkezlerinden biri. Üç sahadan birisi, Tiger Woods ile Ernie Els’in unutulmaz karşılaşmasına ev sahipliği yapmıştı… Listede bu kıtayı temsil eden ikinci adres, yine Güney Afrika’dan. Kruger Ulusal Parkı yakınlarındaki Leopard Creek Country Club.

Kum tepecikleriyle kaplı bir alanın golf sahasına dönüşmesi… Bu Avustralya mucizesi, Tazmanya’daki  Barnbougle bölgesinde gerçekleşti ve golf tesisleri lüks bir resort otelle bütünleşti. Listede Okyanusya için iki öneri daha yer alıyor: Yeni Zelanda’da golf konseptiyle çiftlik konseptini birleştiren Cape Kidnappers ve oyun alanının kalitesiyle bilinen Kauri Cliffs.

Çin’de, Hainan adalarından oluşan eyaletin başkenti Haikou tüm ülkenin golf başkenti de olmak üzere. Bölgede son yıllarda çok sayıda tesis açıldı. Bunlardan Mission Hills otelinin on ayrı golf sahası var. Golf sevmeyenler için de kocaman bir alışveriş merkezi… Luxury Travel’ın diğer Asya önerileri Çin’den hayli uzakta, Ortadoğu’da. Abu Dabi’deki Yas Links ve Dubai’deki Emirates Golf Club.

Amerika ve Avrupa’da “en iyiler” listesi için seçim yapmayı iyice zorlaştıracak kadar çok tesis var. Bu nedenle listede klasiklere öncelik verilmiş. İskoçya’daki St. Andrews, golf sporunun doğum yeri. Meşhur Old Course ise bölgedeki yedi sahanın en eskisi. Old Course listede Avrupa’yı tek başına temsil ediyor.

Amerikan klasiklerine gelince… Kaliforniya’da beş kez US Open’a ev sahipliği yapan Pebble Beach Golf Links tam bir klasik; giderek daha çok golf tutkunu çeken Oregon’daki Bandon Dunes ise neo-klasik… Golfün beşiği İskoçya ise Kanada’daki  ilk merkezi de Yeni İskoçya ya da Nova Scotia. İskoç kültürünü yaşatan eyaletteki Cabot Links, Kanada’nın tek “otantik” golf sahası olarak kabul ediliyor ve golf dünyası için iyi bir saha olmanın ötesinde anlamlar taşıyor.

Cape Kidnappers, explorecentralnorthislandnz.com
Pebblebeach, pebblebeach.com

Benzer Yazılar