Asla Tüketmemeniz Gereken 6 Besin

7 gün 24 saat uyguladığınız diyete sadık kalmak ve bunun için gerekli disiplini sağlamak oldukça zor olabiliyor. Bu durumu biraz daha kolay bir hale getirebilmek adına “sağlıksız” yiyecekler dediğimiz o geniş yelpazeye düşen her besini hayatınızdan çıkarmak yerine gerçekten en zararlı olanlardan uzak durmayı deneyebilirsiniz. Biz de bu yüzden “En sağlıklı diyet türü zihninizi de beslemeli ve yaşam tarzınıza tamamen uyum sağlayabilmeli.” diyen beslenme uzmanı Keri Glassman’ın önerilerini sizin için derledik…

Hazır yağsız salata sosları

“Sebzelerin güzel renkleriyle harmanlanmış salatanızın sosuna bu tip besinler eklememeye önem göstermelisiniz. ‘Yağsız-sos’ adı altında üretilen çoğu sos, tamamen şeker gibi aslında hiç ihtiyacımız olmayan maddelerle üretiliyor. Ayrıca bu tip soslar kullanarak salatanızdaki bütün besinleri de öldürmüş oluyorsunuz… Bunlardan muhakkak kaçının.” diyerek hazır soslardan uzak durulması gerektiğini bize hatırlatıyor Glassman.

Renkli yoğurtlar

Günümüzde piyasada çok fazla renkli yoğurtla karşılaştığını dile getiren beslenme uzmanı, “Yoğurt sadece süt ve kültür gibi iki maddeden oluşan basit ve sağlıklı bir besin aslında. Her zaman beyaz ve kremsi olması gerekir.” diyerek bu konuda ki şikayetini dile getiriyor ve sözlerine, “Lütfen ara öğününüz için bu değişik renklerdeki gıda katkı maddeli ürünler yerine, kendi rengini koruyan bembeyaz yoğurtları listenizden eksik etmeyin.” diyerek devam ediyor.

Kafes yumurtaları

Hayvanların yetişme tarzının bize verdikleri besinleri önemli derecede etkilediğini zaten biliyoruz. Bu konuya da değinmeyi ihmal etmeyen Glassman, “Sınırlanarak yetiştirilen tavukların verdikleri yumurtalar düşük omega-3’e sahip oluyor.” Diyerek bu konunun önemini vurguluyor ve mümkün oldukça organik yumurtaların tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Yapay tatlandırıcılar

Şekeri kesmek için tatlandırıcılara başvurmanın aslında hiç sağlıklı olmadığına da dikkat çeken uzman, sıfır kalori diye yaklaştığımız tatlandırıcıların aslında tatlı yiyeceklere olan zaafımızı arttırdığını ve bu nedenle artan iştah gibi olumsuz etkilere yol açtığını belirterek tatlandırıcılardan da uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu

“Bu şurup kendi kategorisinde sınırlı kalmalı.” diyen ve aksi takdirde yüksek derecede işlenmiş sıvı şeker, diyabet, obezite ve duygu durum bozuklukları ile bağlantılı bir hal alabileceğini söyleyen Glassman, bu şurubun soda, şeker, salata sosları, ekmek, meyve konserveleri, şekerli yoğurt, granola bar, kahvaltılık tahıl, pişmiş ürünler, çeşniler ve çerezler, kraker ve cips gibi hazır atıştırmalıklar da dahil olmak üzere düzinelerce gıdanın içerisinde bulunabileceğini belirtiyor.

Kısmen hidrojene yağlar

Glassman, “Kısmen hidrojenlenmiş yağlar trans yağ anlamına gelir! Bunlar için ‘kötü’ LDL kolesterolünüzü yükselten ve ‘iyi’ HDL kolesterolünüzü düşüren sentetik yapılı yağlar denilebilir.” diyerek iki gruplaşmış besinden bahsediyor ve ekliyor, “Sebzelerde bulunan bitkisel yağlar, sebze içerikli soslar, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar (kurabiye, kraker, patates kızartması gibi) ve diğer kızartılmış gıdalar gibi gıda maddeleri bu formül kullanılarak gıdaların ömrünü uzatsa da sizin için oldukça zararlı bir hale geliyor.”

Benzer Yazılar