Alternatif Bir Kış Tatili: Finlandiya

Courchevel’e mi gitsem? Zermaat’a i gitsem? Ay yoksa Lech’e mi gitsem? Kalabalıklardan uzak, hem doğa ile iç içe, hem de heyecanlı alternatif bir kış tatili yapmak isteyenlere önerimiz Finlandiya. Bembeyaz, kartpostal gibi bir dekorun içinde, unutulmaz deneyimler yaşadığımız Lapland, bizdeki adıyla Laponya, tek kelimeyle büyüleyiciydi!

Yazan: Okşan Bozkır Mirap

Iskandinav ülkelerinin belki en az bilineni Finlandiya, modern başkenti Helsinki ve kuzey kesiminde yer alan Rovaniemi ile mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biri.

Yolculuğumuza Kuzey Avrupa’da, kuzey kutup dairesinde yer alan bir bölge olan Laponya’da başladik.  Laponya; Norveç, Isveç, Finlandiya ve Rusya’nın en kuzey bölgelerinden oluşuyor.  Rovaniemi, Finlandiya Laponya’sının başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nin 10 km altında konumlanmış 66.000 kisinin yaşadığı, 20. yüzyılın en önemli mimarlarından Finlandiyalı Alvar Aalto tarafından planlanmış modern bir şehirdir. Rovaniemi’de kış yaklaşık 7 ay sürüyor ve bu dönemde en az bir defa güneşin doğmadığı ve batmadığı 24 saatlik bir süre yaşanıyor. Bu kutup gecelerinde muhteşem Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) her gece yüzde 75’lik bir olasılıkla görülebiliyor.

Tabii ki yedi ay kış deyince soğuk ve karanlık akla geliyor. Hava 10 gibi aydınlanıp, 3:30 gibi kararıyor. Güneş doğarken ve batarken gökyüzü pespembe oluyor. Geceleri de şanslıysanız, bulutsuz, yıldızların gözüktüğü açık gecelerde yemyeşil Kuzey Işıkları bu kış aylarını çok cazip hale getiriyor.  Peki çok üşüdük mu? Hayır, hiç. Hava -20 derece olmasına rağmen, çeşitli yerlerden kiralayabildiğiniz tulum ve çizmeler ile soğuktan hiç etkilenmiyorsunuz. Kısacası çok bir hazırlığa gerek yok. Yanınızda karda giyeceğiniz kıyafetlerinizi getirmeniz yeterli.

 

Helsinki’den 1 saat 15 dakikada uçak ile ulaşabildiğiniz Rovaniemi’de ister buzdan otelde, ister igloda, ister kütük evde, ister şehir merkezinde otelde konaklayabilirsiniz. Biz 1 gece Arctic Treehouse Hotel’de bir kütük evde iki gece de Santa Claus Hotel’de şehir merkezinde konakladık. Arctic Treehouse Aralık’ta hizmete girmiş, ağaçların arasına serpiştirilmiş 32 suite’ten oluşan bir otel.  Odalarda şömine ve banyolarda Fin Saunası bulunuyor. Finlandiya’ya gidip sauna keyfi yapmadan dönmemek icin, ailecek saunanın bol bol keyfini çıkardık. Üstelik bir cephesi komple cam olan kütük evimizde sıcak sıcak manzarayı seyrederken, Kuzey Işıkları’nı da yakaladık!! Finlandiya efsanelerinde Kuzey Işıkları hızla koşan Arktik tilkilerinin kuyruklarıyla havaya fırlattıkları karlarından ortaya çıkıyor.

Otel’in restaurantı Rakas bence Rovaniemi’deki en iyi yemek alternatifini sunuyor.  Somon çorbası, ren geyiği eti, lahana sarması, kırmızı yaban mersini gibi yerel lezzetlerini Ingiliz şefin şık sunumları ile tattık. Hersey nefisti!

Buz otelde uyumaya cesaret edemedik ama her sene Kasım’da inşaa edilip, Mart’ta tekrar eriyen Arctic SnowHotel’u gezip buzdan restauranta bir öğlen yemeği yedik.

Peki Rovaniemi de ne mi yapılır? Kartpostallardaki gibi olağanüstü bir doğaya sahip Rovaniemi’de çocuk, yetişkin – herkesi mutlu edecek aktiviteler var.

Önerilerimiz:

Noel Baba Köyü ve Postanesi: Finlandiya’lıara göre Santa Claus’ın köyü Rovaniemi’nin 8 km kuzeyinde Kuzey Kutup Dairesi’nde yani Napapiiri’de bulunuyor. Burada hem Kuzey Kutup Dairesi’ne geçebilir, hem Santa Claus’la tanışıp resim çektirebilirsiniz. Senede 17 milyon mektup gelen, Santa Claus’un postanesinin de bulunduğu bu küçük kasabadan sevdiklerinize Santa Claus pullu mektuplar, kartlar gönderebilir ve Santa Claus’a önümüzdeki yılbaşı icin mektup gönderebilirsiniz.

Haski Köpeği Safarisi: Haskilerin çektiği kızaklara binip, doğada müthiş bir maceraya çıkabilirsiniz. Üstelik kızakları siz kullanacaksınız! Orman içlerinde, bataklıklarda, dağ yamaçlarında son sürat bu sevimli köpekler koşarken siz de muhteşem doğanın keyfini çıkaracaksınız.

Ren Geyikleri: Finlandiya’da 20000, sadece Laponya’da 6.500 ren geyigi yaşıyor. Ren Geyiği Çiftliği’ni gezip, Ren Geyiği kızaklarıyla ormanda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Kar Safarisi: Kar motorlarıyla donmuş nehirlerin üstünde ve karla kaplı ormanlarda safari yapabilirsiniz. Herkes kendi motorunu kullanıyor, cocuklar da kar motorunun arkasında römork kızakta gidiyor. Bembeyaz yollarda, müthiş bir sessizlik ve huzur var. Ormana girince karlar, ışıl ışıl sihirli kristaller gibi parlıyor, büyülenmemek elde değil! Dağın tepesinde kamp kurup, ateş yakıp, sosis ve marshmallow keyfi hepimiz icin bir ilk, -20 derece soğuğa rağmen unutamayacağımız bir gece geçirdik.

Ranua Vahşi Yaşam Parkı: 83 km güneyde, dünyanın en kuzeyinde bulunan bu hayvanat bahçesinde hiç görmediğiniz pek çok hayvanı görebilirsiniz. Arktik bölgenin en dip ormanlarında kurulmuş bu vahşi yaşam parkında kutup ayıları, vaşaklar, beyaz dev baykuşlar, tilki ve kurtlar ve tabii ki çeşit çeşit geyikler görme şansını kaçırmayın. Çocukları ücretsiz kızaklarda çekerek gezdirebilirsiniz.

Doğayı doyasına yaşadıktan sonra üçüncü günün sonunda Helsinki’ye geçiyoruz.  Sonuçta Baltık Denizi kıyısındaki Art Nouveau mimarisinin baskın olduğu başkenti görmeden ayrılmak olmaz. Biraz Rusya, biraz İsveç’i andıran Helsinki, diğer Iskandinav başkentlerinden daha küçük ve daha mütevazi bir şehir.

Helsinki’de Görebileceğiniz Yerler:

Senato meydanı (katedral, üniversite, kütüphane)

Central Station (tren istasyonu)

Temppeliaukio Church – Taş Kilise

Kiasma Cagdas Sanat Müzesi

Sibelius Anıtı – Unlu besteci Sibelius icin yapılmış parkın icinde bulunan görkemli heykel

Limandaki Vanha Kauppahalli (Eski Pazar Binası) 1888’de inşaa edilmiş nefis lezzetleri tadabileceğiniz bir pazar yeri.

20. yüzyılın en önemli mimarları arasında yer alan Alvar Aalto’un eserleri Finlandia Hall ve Academic Bookstore mutlaka görülmeli.

Fin Tasarım Dünyasını Keşfetmek İçin Önerilerimiz:

Design Museum

Design District Helsinki

littala ve Marimekko markalarının dükkanları

Salakauppa – Gizli dükkan anlamına gelen bu mağazada Finlandiya fabrikalarında ürettirilen özel tasarımlar yer alıyor.

Akılda Kalanlar:

Kuzey Işıkları

Ren Geyikleri

Haski köpekleri ile kızak

Kar motorları ile safari

Alvar Aalto ve müthiş eserleri

Fin tasarımları

 

 

Benzer Yazılar