2017 Pirelli Takvim Kızları ile Tanışın

[supsystic-social-sharing id=’1′]

1964’te yayımlanan ilk Pirelli takvimi olay yaratmıştı. Zaman içinde, Pirelli takvimleri, geleneğe dönüştü; yılbaşı heyecanının merakla beklenen bir parçası oldu. Ve bu merak hiç boşa çıkmadı. 2017 takvimi, yani 44. Sayı da büyük ilgiyle karşılandı. Peter Lindbergh’in objektifinden yansıyan yeni konseptin adı ‘Emotional’.

Genelde profesyonel modellerle yapılan Pirelli çekimleri, son yıllarda Fran Leibovitz, Yoko Ono, Amy Schumer gibi farklı karakterlere yönelmişti. Bu yıl ise sinema yıldızları seçildi: Helen Mirren, Kate Winslet, Nicole Kidman, Robin Wright, Uma Thurman, Alicia Vikander, Juliane Moore, Rooney Mara, Penelope Cruz, Jessica Chastain, Lupita Nyong’o, Charlotte Rampling, Lea Seydoux, Zhang Ziyi… Oyunculara, Moskova Devlet Üniversitesi’nde siyasetbilimi dersleri veren Profesör Anastasia Ignatoya eşlik ediyor.

Lindbergh, Pirelli 2017’nin kusursuz güzellik kavramına karşı bir alternatif sunma arayışı olduğunu söylüyor: “Hayatımda önemli rol oynamış oyuncuları fotoğraflamak için onlara mümkün olduğunca yaklaştım. Bir sanatçı olarak, kadınları gençlik ve kusursuzluk takıntısından kurtarmam gerektiğine inanıyorum. Toplum tarafından dayatılan kusursuz güzellik kavramını gerçekçi bulmuyorum. Kadınların kusursuz güzelliği temsilen medyada ve reklamlarda boy gösterdiği günümüzde, daha gerçek ve manipüle edilmemiş, kendi gibi olabilen bir güzellik kavramının olduğunu hatırlatmanın önemli olduğunu düşündüm.”

Peter Lindbergh, “Emotional” ismini seçerken, çıplaklıktan çok saflığa vurgu yapmak istediğini söylüyor. Alman fotoğrafçıya göre, takvim kusursuz vücutlardan çok ruhlarının içini görüyor, duygulara yoğunlaşıyor.

2017 takviminin çekimi  dünyanın beş ayrı yerinde, iki ayda gerçekleşti. Bu, Alman fotoğraf sanatçısının üçüncü –hatta dördüncü sayılır- Pirelli Takvim çekimi oldu. İlki 1996, ikincisi ise 2002 yılındaydı. 2014 takviminde ise, Lindbergh, Patrick Demarchelier ile birlikte çalışmıştı.

Benzer Yazılar